בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
מזונות ילדים מחוץ לנישואין האם גבר חייב לזון את ילדיו אשר נולדו מחוץ לנישואין? מהו דין ילד ...
התנגדות לצוואה כיצד אפשר להגיש התנגדות לצוואה? מהן העילות אשר בגינן מקבל בית ...
שלילת מזונות אישה, האמנם? האם אפשר לטעון לשלילת מזונות אישה בגין התנהגותה של האישה? האם ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
הפחתת מזונות ילד מורד בעקבות התססה של האם האם אב חייב לשלם דמי מזונות ילדים כאשר הילד מסרב לראותו וזאת משום ...
הפחתת מזונות בעקבות סיוע לאישה מצד ההורים אישה איננה מתפרנסת באופן משמעותי (4,500 שקלים בחודש) אך הוריה הינם ...
כשרות צוואה בעל פה מול צוואה בעדים אבי המנוח הלך לעולמו כאשר הוא מותיר אחריו שתי צוואות סותרות. צוואה ...

הסכם חלוקת עיזבון – הסכם בין יורשים

סעיף 110(א) לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע כי ישנן שתי דרכים להביא לחלוקת עיזבון – הסכם בין היורשים או חלוקה על פי צו של בית משפט.

שאיפתו של החוק הינה להביא לחלוקת העיזבון על פי הסכם, בין אם העיזבון מנוהל על ידי מנהל עיזבון, ובין אם היורשים מנהלים אותו.

לאחר שניתן צו קיום צוואה לעיזבון, או צו ירושה, היורשים רשאים לערוך הסכם לחלוקה פנימית של נכסי העיזבון.

 

 

למעשה, היורשים רשאים אף לשנות, בהסכמה ביניהם, את האופן בו המוריש היה מעוניין לחלק את עיזבונו לפי צוואתו. חלוקת הנכסים על פי הסכם חלוקת עיזבון יכולה לכלול הסדרי מכר בין היורשים או חלוקה בעין.

יודגש כי היורשים בלבד הינם צד להסכם חלוקת עיזבון / הסכם בין יורשים (ולא מנהל העיזבון או האפוטרופוס הכללי). ללא הסכמה מצד כלל היורשים, לא ניתן לחלק את העיזבון בהסכם אלא בצו בית משפט. מנהל העיזבון איננו קובע כיצד יחולק העיזבון בין היורשים, וזאת גם כאשר הוא מנהל את העיזבון. תפקידו במסגרת זו הינו סיוע בלבד.

הסכם חלוקת עיזבון – מדוע?

ישנם מספר שיקולים העומדים מאחורי החלטה לערוך הסכם חלוקת עיזבון /הסכם בין יורשים . יודגש כמובן כי כל מקרה נבחן לגופו בהתאם לגודל העיזבון, סוג נכסי העיזבון, אופי היורשים והיחסים ביניהם. לדוגמא, כאשר העיזבון מכיל דירה וכסף והיורשים הינם שני אחים, רצוי יהיה להפריד את הנכסים כך  שאח אחד יקבל את הכסף והאח השני יקבל את הדירה ולצורך כך יערכו האחים הסכם בין יורשים .

הסכם חלוקת עיזבון / הסכם בין יורשים מתאים גם לסיטואציות בהן ליורש פלוני יש רגש סנטימנטלי מיוחד לגבי נכס ספציפי. אחד היתרונות המשמעותיים של הסכמי חלוקה אלו הינו האפשרות לבצע חלוקה של העיזבון בהסכמה ולמנוע שותפויות צולבות של בני משפחה בנכסים (דבר המוביל לא אחת לסכסוכים וויכוחים פנימיים). כמו כן, במידה וקיימים פערים בשווי של נכסים מסוימים, ניתן תמיד לאזן את הפערים הללו על ידי תשלומי איזון בין היורשים. זאת כמובן, בניגוד לירושה קלאסית על פי דין.

 

הסכם חלוקת עיזבון מומלץ לעיתים גם מבחינת תכנון מס עתידי. לדוגמא, במידה והעיזבון כולל שתי דירות, והמצווה ציווה את שתי הדירות לשני ילדיו, ייתכן ועדיף לקבוע בעלות מלאה של כל אחד מהילדים על דירה אחת, וזאת מבחינת ניצול פטור עתידי מתשלום מס שבח. הסכם חלוקת עיזבון, הקובע הסכמים בין היורשים, איננו מהווה עסקה במקרקעין או מכירה, על כן הוא אינו מחויב בתשלום מס, וזאת כל אימת שתשלומי האיזון בין היורשים מבוצעים שלא מתוך ממקורותיהם העצמאיים אלא מתוך זכויותיהם בנכסי העיזבון.

 

אישור בית המשפט?

אין צורך לאשר הסכם חלוקת עיזבון על ידי בית המשפט. עם זאת, היות ומדובר בהסכמים בין בני משפחה, מומלץ בהחלט לפנות לייעוץ משפטי ולהביא את ההסכם בסופו של היום לאישור בית המשפט. אישור זה מעניק להסכם תוקף של פסק דין ומהווה ראייה משמעותית בעניין חזקת הדברים האמורים בו במקרה של מחלוקות עתידיות. במידה ואחד הצדדים להסכם הינו חסוי או קטין, אישור הסכם חלוקת עיזבון על ידי בית המשפט מהווה תנאי לתוקפו של ההסכם. 

לסיכום,

הסכם חלוקת עיזבון /הסכם בין יורשים מאפשר פעמים רבות לעבור ב"שלום" את חלוקת רכושו של קרוב אשר הלך לבית עולמו. לעיתים, חלוקת עיזבון, גם כאשר היא מהווה סטייה מהוראותיו הברורות של המצווה, יכולה לסייע ליורשים לשמור על שלום בית ומשפחה ולהתאים את חלוקת העיזבון באופן ספציפי לכל יורש ויורש. חשוב לפנות במקרים אלו לעורכי דין העוסקים בתחום זה.

חלוקת עיזבון יכולה להיות מורכבת ולכלול נכסים שונים  כגון חשבונות בנק, קרנות, פוליסות ביטוח, מיטלטלין, זכויות בחברה, וכמובן – נכסי מקרקעין. חלוקת נכסים אלו, לרבות אומדן ערכם הכספי, איננה עניין של מה בכך. בכדי להימנע מתביעות עתידיות, ועל מנת להגיע לחלוקה צודקת, כדאי ליורשים לפנות לעורכי דין מטעמם ולשקול עריכת הסכם חלוקת עיזבון.

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing