בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
מזונות במשמורת משותפת - הדין והפסיקה משמורת משותפת, בניגוד לסברה רווחת, לא גורעת מהחובה המוטלת על האב ...
הסכם ממון - דירה לפני נישואין דירת מגורים מהווה לא אחת סלע מחלוקת קשה בין בני זוג המצויים בהליך ...
מעמדם של ילדים שנולדו מחוץ למסגרת נישואים אצל רבים בציבור קיימת אי בהירות באשר למעמדם של ילדים הנולדים ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם אם זכאית לפיצויים בגין אי קיום הסדרי ראיה? האם כאשר האב לא מקיים את הסדרי הראיה כפי שנקבע שהוא אמור לעשות ...
גירושין של בני זוג יהודים אשר התחתנו בנישואים אזרחיים מהי הערכאה המשפטית אשר אליה יש להגיש תביעת גירושין כאשר בני הזוג ...
הפחתת מזונות בעקבות סיוע לאישה מצד ההורים אישה איננה מתפרנסת באופן משמעותי (4,500 שקלים בחודש) אך הוריה הינם ...

בגידה וגירושין

זוגות רבים פונים להליכי גירושין בעקבות בגידה של אחד מבני הזוג. בגידה היא עילת גירושין אשר גוברת בבית הדין הרבני על התנגדותו של הצד השני לגירושין (במקרה של גירושין ללא הסכמה).


אף שמדובר בעילת גירושין, בגידה אינה גם עילה לפגיעה בזכויות הרכוש של בן הזוג הבוגד. לאמור, בן הזוג אשר נתפס בבגידה אינו משלם בגין מעשיו באבדן זכויותיו ברכוש המשותף. חוק יחסי ממון בין בני זוג אינו מכיר בכך שבגידה מביאה לענישתו של אדם תוך כדי שלילת זכויותיו ברכוש. בגידה גם אינה פוגעת בזכויות הרכוש של מי מהצדדים, גם כאשר חלה על בני הזוג הלכת השיתוף.


בתי הדין הרבניים מחויבים לפעול מכוח חוק יחסי ממון ופסיקות בג"ץ, אך עם זאת ישנם מקרים שהדיינים פונים לפירוש שונה של חוק יחסי ממון, וטוענים לאיזון לא שווה של רכוש הצדדים בגין בגידה. פרשנות זו נעוצה בדרך שהדין העברי רואה את מעשה הבגידה.

 

ההבדלים בין בתי הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה


הדין העברי קובע כי בעל אשר תפס את אשתו בבגידה רשאי לנשלה מחלקה ברכוש באופן שהיא מקבלת רק את הנותר מהנדוניה. על פי הדין העברי, הבעל אינו מפסיד דבר אם הוא הצד הבוגד. כאמור, בתי הדין הרבניים כפופים להוראות חוק יחסי ממון ופסיקות בית המשפט העליון, אך המציאות הוכיחה כי לעתים הדבר איננו מתקיים הלכה למעשה. עורכי דין המתמחים בתחום דיני המשפחה ממליצים כי במקרה של בגידה יפנה בן הזוג הנבגד או הבוגד לקבלת ייעוץ משפטי, ובו תיבחן החשיבות של הקדמת הצד האחר במירוץ הסמכויות.


שלא כבתי הדין הרבניים, בתי המשפט לענייני משפחה אינם מייחסים חשיבות לבגידה בבואם לדון בסוגיות רכוש בין בני הזוג. עם זאת, הפסיקה קבעה כי חובות אשר נוצרו בגין בגידה של אחד מבני הזוג אינם חובות משותפים (חובות אלו חלים רק על הצד אשר יצר אותם).


תביעות משמורת ילדים, כמו תביעות רכוש, אינן מושפעות ממעשי בגידה. בבוא בית המשפט לבחון את סוגיית המשמורת, עליו לפעול בהתאם לעקרון טובת הילד. לפיכך גם במקרה של בגידה ההורה המשמורן אינו מאבד את זכויותיו על הילדים, וההורה שאינו משמורן לא נפגע מבחינת הסדרי הראייה. אמנם בתי הדין הרבניים מייחסים חומרה רבה למעשה בגידה מצדה של האישה, אך גם הערכאות הדתיות קובעות את משמורת הילדים בהתאם להמלצות גורמים מקצועיים.


מבחינת מזונות האישה, הוכחה חד-משמעית של בגידה של האישה יכולה להביא לשלילת מזונותיה של האישה. סוגיות אלו מקבלות יחס שונה בבית המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. לדוגמה, בתי הדין הרבניים שוללים את זכותה של האישה לכתובה במקרה של בגידה. לפיכך במקרים אלו קיימת משמעות רבה למירוץ הסמכויות. יודגש כי בגידתה של האישה אינה פוגעת במזונות הילדים.

 

יש לכם שאלה בענייני גירושין? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing