בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הסתלקות מירושה החוק קובע כי במקרים בהם אדם לא השאיר צוואה, יש לחלק את עיזבונו ...
כל מה שצריך לדעת על מזונות אישה הדין העברי קובע כי בעל יהודי חייב במזונות אשתו. האישה אינה חייבת ...
תביעת מזונות ילדים לאחר הסכם גירושין האם ילדים יכולים לתבוע באופן עצמאי ונפרד מזונות מהוריהם לאחר ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
חובת אישור הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור האם ניתן להביא הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור לאישורו של ...
מהי התקופה המינמאלי לשיתוף ברכוש ידועים בציבור? האם ניתן לתבוע חלוקת רכוש גם בין בני זוג ידועים בציבור ומהי התקופה ...
האם אם זכאית לפיצויים בגין אי קיום הסדרי ראיה? האם כאשר האב לא מקיים את הסדרי הראיה כפי שנקבע שהוא אמור לעשות ...

דמי שימוש ראויים

פעמים רבות כאשר פורצת מחלוקת בין בני זוג נאלץ אחד הצדדים לעזוב את הדירה המשותפת. לא אחת עולה השאלה האם בן זוג אשר עזב את דירת המגורים המשותפת זכאי לקבל "דמי שכירות" מבן הזוג המתגורר בנכס? 

 

לכאורה חוק המקרקעין קובע כי מדובר בזכות גורפת הנובעת מזכויות הקניין של בן הזוג העוזב. סעיף 33 לחוק המקרקעין קובע כי שותף אשר השתמש במקרקעין משותפים חייב לשלם שכר ראוי בעד השימוש ליתר השותפים במקרקעין על פי חלקיהם. עם זאת, ההלכה הפסוקה קבעה כי שכר ראוי זה ישולם רק כאשר השותף אשר משתמש בנכס מונע את יתר השותפים מלהשתמש גם הם במקרקעין.

 

על פי הפסיקה, מניעה משימוש בנכס מבטאת לא רק במניעה פיזית מבן הזוג הנוטש להשתמש בדירה. בתי המשפט קבעו כי מניעה היא גם במקרים שבן הזוג הנוטש אינו יכול להמשיך לדור בנכס מחמת התנהגותו של בן הזוג הנותר (אשר עושה את החיים בדירה בלתי נסבלים). זאת ועוד, ההלכה הפסוקה הכירה בכך כי ישנם מקרים  שהגורם למניעה הוא שילוב התנהגותם של בני הזוג, ולאו דווקא מעשיו של בן הזוג הנותר בלבד.

 

במקרים שבן הזוג הנוטש טוען כי בן זוגו מונע ממנו שימוש בנכס, ובשל כך הוא זכאי לדמי שימוש ראויים, נטל ההוכחה מונח על כתפיו. הוכחת מניעה זו נעשית על ידי קשירת קשר סיבתי בין העזיבה ובין ההתנהגות הנטענת. בשנים האחרונות אפשר להבחין במגמה בבתי המשפט להכיר בכך כי כל מצב קשה, אשר בגינו אדם מנוע מלהישאר לגור בביתו, יכול להביא לכך כי בן הזוג הנותר ישלם דמי שימוש ראויים לשותפו.

 

המגמה בפסיקה קובעת כי שאלת האשם רלוונטית פחות מכוח חוקי ההגנה וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. יודגש כי דמי שימוש ראויים אינם נשללים מבן הזוג הנוטש גם כאשר בן הזוג עוזב את הבית מרצונו בעקבות משבר בחיים המשותפים. עם זאת, דמי שימוש ראויים ישללו כאשר יוכח בבית המשפט שבן הזוג הנוטש עזב את הדירה מרצונו החופשי ולא נמנע ממנו לשוב ולגור בנכס. במקרה שאחד הצדדים יורחק מהבית באמצעות צו משפטי, לא יוכל בן זוג זה לדרוש דמי שימוש ראויים. מקרה נוסף אשר לא יקבל בן הזוג הנוטש דמי שימוש ראויים הוא כאשר הוא מונע במתכוון את פירוק השיתוף בדירה.

 

חישוב דמי השימוש הראויים נעשה על ידי חישוב זהיר של שווי דמי השכירות בדירה אילו  הושכר הנכס בשוק החופשי. חישוב זה מתייחס לגורמים שונים, כגון מקום הדירה, גודלה, מצבה וכדומה. אם הצדדים אינם מסכימים על שווי דמי השכירות, רשאי בית המשפט למנות מומחה, וזה יגיש חוות דעת מקצועית מטעמו.

 

לסיכום, דמי שימוש ראויים לבן זוג אשר נטש דירה משותפת הם עניינים משפטיים מורכבים. בבואו של בית המשפט לבחון את זכותו של בן הזוג הנוטש לדמי שימוש ראויים יעמדו לנגד עיניו של השופט נסיבות המקרה לגופו. מלבד זה, גם עקרון תום הלב, שמצודתו פרוסה על כל ענפי המשפט, נבחן בתביעות העוסקות בדמי שימוש ראויים.

 

יש לכם שאלה בענייני דמי שימוש? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing