בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
זכויות ידועים בציבור: בדיור, במזונות, בירושה ועוד לא תמיד נחתמת מערכת יחסים בין בני זוג בנישואים. רבים בוחרים שלא ...
סמכות מקומית של בית המשפט לענייני משפחה בדיני משפחה, דיני הסמכות המקומית שונים במעט מהדין האזרחי הכללי, ...
אלימות במשפחה - תלונות שווא בישראל התפתחה תופעה של נשים אשר מנצלות את "רגישות" החוק לאלימות ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כיצד ניתן להוכיח בגידה של אישה בבית המשפט בהליך גירושין? מהי המשמעות של בגידה מצד האישה בהליך גירושין וכיצד ניתן להוכיח ...
האם ישיבה בחדר סמוך בעת עריכת צוואה היא השפעה על המצווה? כיצד ניתן להוכיח השפעה בלתי הוגנת על מצווה? האם חתימה על צוואה ...
אישור סעיפי שיפוי במסגרת הסכם במשפחה מהם סעיפי שיפוי בהסכם והאם הם קבילים כיום?   כיום בתי המשפט ...

האם ידועים בציבור צריכים להתגרש ברבנות?

זוג שחי יחדיו ללא נישואים, אולם מנהל יחדיו משק בית משותף נחשב לזוג של ידועים בציבור. זוהי צורת חיים שכיחה למדי שרבים בוחרים בה, במיוחד אם מדובר בפרק ב'.

 

מה קורה כשהחבילה מתפרקת והזוג נפרד? האם עליהם להתגרש ברבנות?

 

מפרקים את החבילה

אם ידועים בציבור לא נישאו בשום דרך, לא ברבנות, לא בטקס אזרחי ואף לא במדינה אחרת, ברגע בו הם נפרדים, אין עליהם להודיע או ליידע מוסד כלשהוא בדבר הפירוד, זאת בניגוד לזוג נשוי שעליו לעבור הליך גירושין בבית הדין הרבני .

 

גם הרישום בתעודת הזהות, בניגוד לזוגות נשואים אינו משתנה והסטטוס שרשום בה נותר בעינו.

כלומר, ידועים בציבור אינם מתגרשים אלא פשוט נפרדים.

יחד עם זאת, אם זוג ידועים בציבור מעוניין בדבר מה מהמדינה, או מהבנק, למשל משכנתא, יהיה עליו להצהיר ולהוכיח שהם מנהלים משק בית משותף, כדי לקבל את ההלוואה שביקשו.

 

 

ומה עם הרכוש?

בכל הנוגע לרכוש הרי המצב שונה מבני זוג נשואים.

 

ככל שיש רכוש משותף, החלוקה מתבצעת כמו במקרה גירושין של זוג נשוי, דהיינו, מחלקים את הרכוש בין השניים, שווה בשווה, אלא אם כן נערך הסכם ממון ביניהם שמסדיר את יחסי חלוקת הרכוש בין השניים.

 

אולם במקרים רבים קמה דרישה של אחד הצדדים לשיתוף ברכוש שצבר השני לפני או במהלך שנות הקשר שבין בני הזוג  – במקרה זה שונה הדבר מזוגות נשואים. חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג נשואים אולם אין חוק שקובע את חלוקת הנכסים של זוגות ידועים בצבור וכאן יש להוכיח כוונת שיתוף.

 

ככלל, ועל מנת להמנע ממפח נפש ומחלוקות מיותרות מומלץ לערוך הסכם ממון אשר יגדיר את חובות וזכויות כל אחד מבני הזוג הידועים בצבור. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום אשר יערוך הסכם כולל במקצועיות. הסכם כולל יכול לכלול גם סעיפים שאינם קשורים דווקא לממון, כמו משמורת על הילדים וכיוצ"ב.

 

לעניין מזונות הילדים חלה חובה שווה על ידועים בצבור שלהם ילד משותף ועל זוגות נשואים ולכן ככל שלידועים בצבור יש ילד משותף הרי ההליך לקביעת מזונותיו הינו אותו הליך של זוגות נשואים וחובת תשלום דמי מזונות תחול עליהם לאחר פרידתם.

 

הערכאה המשפטית הרלוונטית לזוגות ידועים בציבור היא בית משפט לענייני משפחה.

 

 

גט לחומרא

במקרים חריגים מאד, יידרשו גם בני זוג ידועים בציבור לקבל/לתת גט לחומרא על אף היותם לא נשואים זה לזו.

 

"גט לחומרא" דן במקרים יוצאי דופן ומחמירים, בהם יש ספק בקשר למהימנות הקשר. לדוגמא, זוג שהיה נשוי זה לזו והתגרש, שבו לחיות יחדיו ללא נישואים ומבקשים שוב להפרד. במקרים כאלו, יידרשו על ידי בית הדין הרבני לעבור הליך גירושין בשנית.

 

דוגמא נוספת היא שאחד מבני זוג ידועים בציבור מחליט לפנות לבית הדין הרבני בבקשה להתערב בפירוק הקשר. במונחים אלו, גט לחומרא - גט שניתן על דרך ההחמרה, או גט מספק - גט שניתן מחמת הספק, עושה שימוש בית הדין הרבני במקרים שהם אכן, יוצאי דופן וחריגים במיוחד.

 

יצוין כי גם זוגות חד מיניים המנהלים משק בית משותף, מגדלים ילדים וכיוצ"ב, נחשבים לידועים בציבור ממש כמו זוגות שאינם חד מיניים.

 

 

 

יש לכם שאלות בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

 

 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing