בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
מנהל עיזבון - תפקיד וסמכויות מהם תפקידיו של מנהל עיזבון? מהן סמכויותיו? אימתי ממונה מנהל עיזבון ...
חלוקת רכוש - שווי נכסי קריירה מהם נכסי קריירה בתביעה לחלוקת רכוש בין בני זוג? כיצד מחשבים נכסים ...
סרבנות גט סרבנות גט, מהי? כיצד מתמודדים עם סרבן גט? האם גם אישה יכולה להיות ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
מהן הסנקציות אשר ניתן להפעיל על סרבן גט? מה הסנקציות בהן ניתן לנקוט במקרה של סירוב גט מצד הבעל?   מהשאלה ...
כשרות צוואה בעל פה מול צוואה בעדים אבי המנוח הלך לעולמו כאשר הוא מותיר אחריו שתי צוואות סותרות. צוואה ...
תביעה להפחתת מזונות בגין שיפור כלכלי במצבה של האישה? האם אישה זכאית למזונות ילדים מנשואים ראשונים כאשר היא נישאה בשנית ...

הסכם גירושין

לא תמיד גירושין כרוכים במשפטים ארוכים ומתישים. בני זוג רבים בוחרים להתגרש בלי לנהל מאבקים משפטיים, ואת ההסכמות בניהם בנוגע לתנאי הגירושין הם קובעים בהסכם גירושין. בהסכם הגירושין בני הזוג קובעים בניהם את תנאי הגירושין לרבות עניין משמורת ילדים, הסדרי ראייה של הילדים, מזונות ילדים, הוצאות חריגות של הילדים (הוצאות חינוך, הוצאות רפואיות, הוצאות בעבור שיניים, משקפיים וכדומה אינן ממומנות בדרך כלל על ידי קופת חולים).


בהסכם הגירושין קובעים גם את חלוקת הרכוש שצברו הצדדים בנישואיהם (אם הצדדים לא חתמו על הסכם ממון בזמן הנישואין או לפניהם) או אז תהיה חלוקת רכוש  כפופה להסדרים שנקבעו בהסכם הממון. 

 

עורכי דין לענייני משפחה ממליצים על עריכת הסכם גירושין, שכן מלבד העובדה שבני זוג המגיעים להסכם גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט מקטינים מאוד את הוצאות הגירושין, מערכת היחסים בין הצדדים יכולה להשאר מערכת טובה אשר תעזור גם לילדים לעבור את תהליך הגירושין ביתר קלות.

 

 

 

הסכם גירושין אשר ערוך בקפידה אמור לכלול הוראות ברורות ומדויקות בנוגע לכל אחת מסוגיות אלו. חשיבות רבה ישנה לדיוק בעריכת ההסכם, שכן הסכם אשר מותיר פרצות או הסכם המנוסח בשפה המשתמעת לשני פנים עלול להביא את הצדדים להתדיין בעתיד בערכאות המשפטיות. לפיכך מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני משפחה שינסח ניסוח מקצועי את ההסכמות שהגיעו אליהן בני הזוג.

 

לאחר החתימה על הסכם הגירושין נדרשים הצדדים להביאו בפני ערכאה משפטית כדי להעניק לו תוקף של פסק דין. ערכאה זו יכולה להיות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

בעיקרון, תפקיד בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני הוא לאשר כי הצדדים חתמו על ההסכם מרצונם הטוב והחופשי והבינו את משמעות הסכם הגירושין, אולם הן בית המשפט לענייני משפחה והן בית הדין הרבני בוחנים אם ההסכם אינו פוגע בדרך כלשהי בילדים. אם בית המשפט או בית הדין מוצאים כי הסכם הגירושין פוגע בילדים, לא יאושר ההסכם, והצדדים יידרשו לתקן אותו.

 

בית המשפט לענייני משפחה הוא בר סמכות לאשר את הסכם הגירושין, אך אין זה מסמכותו ליתן תוקף משפטי לגירושין עצמם. בתי הדין הרבניים הם בעלי סמכות ייחודית לקבוע את מתן הגט. אם אחד מבני הזוג מתחרט (גם לאחר ההסכם) ואינו מעוניין להתגרש, דין ההסכם להתבטל, ועל הצדדים לפנות להליכי גירושין רגילים בבית הדין הרבני.


הסכם גירושין אשר קיבל תוקף של פסק דין הוא מסמך משפטי מחייב. לדוגמה, הסכם זה מאפשר לצדדים לפנות להליכי הוצאה לפועל אם אחד הצדדים אינו מקיים את חלקו בהסכם (למשל כאשר האב אינו נושא בתשלום המזונות או אם חלוקת הרכוש לא התבצעה על פי האמור). להבדיל מחוזה רגיל, אשר מקבל תוקף במעמד החתימה, הסכם גירושין אשר לא קיבל את אישור בבית המשפט איננו הסכם מחייב.

 

ביטול הסכם גירושין

 

הסכם גירושין כמעט אינו ניתן לביטול הואיל וידוע שבשלבי הגירושין הצד המעוניין בגירושין יהיה מוכן לוותר על זכויות שמגיעות לו כדי לקצר את ההליך. אילו נעתרו בתי המשפט לתביעות לביטול הסכמים היו הצדדים חותמים על הסכם גירושין כדי להשיג את הגירושין, ולאחר מכן מגישים תביעה לביטול ההסכם.


במקרים נדירים יבטל בית המשפט את הסכם הגירושין גם לאחר שקיבל ההסכם תוקף של פסק דין. נטל ההוכחה במקרים אלו מוטל על הטוען לביטול ההסכם. בעל דין זה צריך לשכנע את בית המשפט כי מתקיימות העילות הדרושות לביטול ההסכם. עילות אלו יכולות להיות טענות מדיני החוזים, כגון עושק, מרמה, כפייה או פגם בהליך שיפוטי. אם אחד הצדדים איננו מקיים את ההסכם על בסיס האמור, אפשר להגיש תביעה בעניין זה לבית המשפט בדבר הפרה חד-צדדית של ההסכם.

יצויין כי ביטול סעיפים אחדים מהסכם הגירושין איננו עניין פשוט מבחינה משפטית. הלכה אשר נפסקה בעניין זה בבית המשפט העליון קובעת כי הסכם גירושין אינו ניתן להפרדה.

 

יש לכם שאלה בענייני גירושין? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing