בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
תקדימים ופסיקות בענייני גניבת זרע להלן פסקי דין תקדימיים שנפסקו בבתי המשפט הישראליים בענייני גניבת ...
מזונות ילדים מחוץ לנישואין האם גבר חייב לזון את ילדיו אשר נולדו מחוץ לנישואין? מהו דין ילד ...
נוכחות נהנה בעריכת צוואה ע"פ דין, הוראת צוואה (למעט צוואה בעל פה) אשר מזכה את מי שערך אותה, ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כיצד ניתן להוכיח בגידה של אישה בבית המשפט בהליך גירושין? מהי המשמעות של בגידה מצד האישה בהליך גירושין וכיצד ניתן להוכיח ...
משמורת משותפת על ילדים - מתי תתקבל? מהם הקריטריונים למשמורת משותפת כאשר מדובר בילדים גדולים בני ...
תביעה לשלום בית לאחר הגשת תביעת מזונות לבית המשפט האם אישה יכולה להגיש תביעה לשלום בית לבית הדין הרבני, לאחר שהוגשה ...

הסכם ממון מדורג

 

בשנים האחרונות נתפס הסכם ממון כהסכמה לגיטימית בין בני זוג המבקשים להינשא ובראייה מפוכחת מעדיפים להסדיר את נושא הרכוש מבעוד מועד. ישנן לא מעט סיבות לעריכת הסכם שכזה וניתן לערוך גם הסכם ממון מדורג.

 

רקע - מדוע לערוך הסכם ממון לפני הנישואים?

 

מדובר בהליך שצופה את פני העתיד ואין כל פסול בכך.

 

הסיבות העיקריות לעריכת הסכם כזה הן גיל הנישואים אשר עלה בשנים האחרונות, מה שאומר שרבים הספיקו לצבור כבר הון עצמי ונכסים, סכומי כסף גבוהים בביטוחי מנהלים, קרנות וקופות גמל, וכדומה.

 

סיבה נוספת היא שקיימים פערים חדים גם בקרב צעירים. בעוד שצעירים ממשפחות מבוססות מקבלים מהוריהם דירה במתנה, ישנם צעירים שלא מצליחים לחסוך אפילו לתשלום מקדמה למשכנתא. אם שניים כאלו, משני הקצוות, נישאים, יכול להיות שאחד מהם יגיע לנישואים חסר כל, ואילו בן הזוג השני יהיה בעל נכס שקיבל מהוריו, או חשבון בנק נדיב.

 

עוד סיבה שבעטיה מומלץ לערוך הסכם ממון היא שמדובר בבני זוג שזהו פרק ב' בחייהם. הם מגיעים לזוגיות לא רק עם הנכסים שצברו במהלך השנים אלא גם עם ילדים מנישואים קודמים, להם הם רוצים להוריש את הונם ונכסיהם.

 

כמו כן, בני זוג שבחרו לא להנשא אלא לחיות ביחד כידועים בציבור, יעדיפו לקיים הסכם ממון, כמותם גם בני זוג שלא נישאו במסגרת חופה וקידושין אלא בנישואים אזרחיים, ואשר ירצו להסדיר את נושא יחסי הממון ביניהם חלוקת הרכוש מבעוד מועד, מאחר ויש כמה חזקות שחלות על זוגות שאינם נשואים בכל הנוגע לחלוקת ממון ורכוש במקרי פרידה.

 

לא רק זאת, ככל שההסכם יהיה ברור יותר ומקובל על שני הצדדים, במקרי פירוד יהיה הליך הגירושין קל יותר ומהיר יותר, מאחר וחלו כבר הסכמות בנוגע לרכוש ו "מי לוקח מה".

 

כמו כן, יש זוגות שבוחרים לבצע הסכם ממון מדורג.

 

 

מהו הסכם ממון מדורג?

 

ניתן לקבוע מעין מדרגה, שלב שממנו והלאה יחול שיתוף ברכוש בין בני הזוג. למשל, מספר שנות נישואים, הולדת הילד הראשון, המשותף לזוג, או כל נקודת זמן אחר שמוסכמת על בני הזוג ואשר מנקודה זו ואילך יחול שיתוף, מלא או חלקי, ברכוש בני הזוג, ואשר ילך ויגדל ככל שמשך הנישואים יהיה ארוך יותר.

 

כלומר, גם אם נערך הסכם ממון הנוגע לדירה שאחד מבני הזוג הוא בעליה הבלעדי, הרי שבן הזוג השני ירכוש זכויות על הדירה במהלך הזמן ובאופן מדורג, לפני ציוני הדרך, ה"מדרגות" שנקבעו, וככל שמשך הנישואים הוא ארוך יותר.

 

זוג ממרכז הארץ בחר להינשא. עבור הגבר אלו הם נישואים שניים בעוד שהאשה נישאת בפעם הראשונה. לגבר דירה בבעלותו.

 

בהסכם הממון המדורג שנערך בין השניים סוכם כי לאחר שבע שנות נישואים תהיה האשה זכאית לעשרים וחמישה אחוזי בעלות על הדירה, לאחר ארבע עשרה שנים הזכאות תעמוד על חמישים אחוזי בעלות על הדירה וכן הלאה.

 

הרעיון בהסכמי ממון מדורגים הוא לצבור זכויות באופן הדרגתי, במקביל להתבססות הקשר בין בני הזוג.

 

להסכם ממון, מדורג או בלתי מדורג, יש תוקף משפטי רק לאחר ששני בני הזוג חותמים עליו ומגישים אותו לאישור בבית המשפט לענייני משפחה, או לחילופין, בבי הדין הרבני. בשני המקומות הם יתבקשו לענות האם אם מבינים את תוכן ההסכם והמשמעות שלו ומה תהיינה התוצאות במקרה בו יחליטו להפרד.

 

אם נחתם הסכם הממון טרם הנישואים, ניתן להגיש אותו לאישור בפני נוטריון או רשם הנישואים.

 

לפניכם ראיון עם עו"ד בתיה אשורי מתוך התכנית "משפחה 10" בנושא הסכמי ממון מדורגים -

 

 

 

הסכם או לא הסכם?

לנוכח טענות שעולות לעתים, כי הסכם ממון פוגם ואף פוגע בקשר הרומנטי בין בני זוג, חשוב לראות את הדברים באופן רציונלי ולהתייחס אליו ממש כאל סוג של ביטוח, ממש כמו רכישת ביטוח חיים, ביטוח תאונות וכדומה, כאשר אף אחד מרוכשי פוליסות הביטוח אינו חושב שיעבור תאונה בקרוב או חלילה ילך לעולמו, אלא רק מתוך הקדמת התרופה למכה.

 

למעשה, קל יותר להגיע להסכמות כאשר בני הזוג חיים באהבה ובהרמוניה, מאשר לנסות ולהגיע להסכמות כאשר הם על סף פרידה וטעונים בכעסים וסכסוכים, ולכן כדאי לערוך את ההסכם מבעוד מועד, מה גם שהסכם ממון מדורג מבטיח גם לבן הזוג שאינו בעל ממון או נכסים, חזקה על הרכוש לאורך השנים ובהתקיים זוגיות יציבה, בריאה ומאושרת.

 

מומלץ לנסח את ההסכם המדורג בסיוע עורך דין המתמחה בתחום, כדי שיסייע לכתוב הסכם ממון מדורג באופן ברור, מקובל על שני הצדדים ושאינו נתון לפרשנות אחרת מהכתוב, כך שבמקרה הצורך לא יהיה הפתעות בנושא.

 

 

למאמר בנושא ביטול הסכם ממון - לחצו כאן

 

 

יש לכם שאלה בענייני הסכם ממון? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing