בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
צוואה לפי העתק | צוואה לפי צילום סעיף 68(ב) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, קובע כי על מנת להוכיח צוואה יש ...
ההבדל בין משמורת לאפוטרופסות הורים רבים מתקשים להבין את הקו הדק שמפריד בין המונחים "משמורת" ...
זכויות ידועים בציבור: בדיור, במזונות, בירושה ועוד לא תמיד נחתמת מערכת יחסים בין בני זוג בנישואים. רבים בוחרים שלא ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
תקופות שונות של ידועים בציבור ושל נישואין אזרחיים אני ואשתי קיימנו מערכת יחסים בת שבע שנים בתור ידועים בציבור. לאחר ...
סירוב להתגרש מצד האישה - האם אפשרי כפיית גט? אשתי מסרבת להתגרש ומעוניינת בשלום בית. האם אני יכול לכפות עליה ...
העברת אפוטרופסות מאב ביולוגי לאב חורג בגין אי קיום קשר האם ניתן להעביר את האפוטרופסות על ילד מאביו הביולוגי לאביו החורג ...

התנגדות לצוואה הדדית


צוואה היא למעשה אוסף הנחיות שניתן לערוך מבעוד מועד כך שלפיהן יחולקו רכוש וממון שיותיר אחריו עורך הצוואה בעת שילך לעולמו. מכיוון שכך הרי שצוואה הדדית היא למעשה זוג צוואות הנסמכות זו על זו שכן מדובר בהסדר חלוקת עיזבונם של שני אנשים. לעיתים קורה ששני אנשים אשר קשרו גורלם יחד מעוניינים להסדיר את אופן חלוקת עיזבונם מתוך הסתמכות אחד על צוואתו של השני. מעשית מדובר בדרך כלל על בני זוג אשר להם ילדים בין משותפים ובין לא משותפים וברצונם להבטיח שעם פטירתו של אחד מהם יירש אותם בן זוגם וכאשר גם הוא ילך לעולמו יגיע הרכוש לילדיהם ולא לגורם שלישי (כגון בן זוג חדש).

צוואה הדדית מחייבת את שני הצדדים והיא נותנת ביטוי לרצונם המשותף. לפיכך ברור שהכרחי שכל צד יוכל להיות סמוך ובטוח שהוראות הצוואה ההדדית יישמרו.


ברבות השנים נתגלעו סכסוכים רבים הקשורים לצוואות הדדיות במיוחד כאשר אחד המצווים נפטר והשני מבקש לערוך שינוי בצוואה ההדדית שערך עם הנפטר, לעיתים עקב התנהגות של אחד הילדים, לעיתים בעקבות בן/בת זוג חדשים וכו' .

 

ביטול צוואה הדדית


בשנת 2005 הוסף סעיף 8א לחוק הירושה אשר מסדיר את עניין הצוואות ההדדיות,  מתי יחשבו תקפות וכיצד ניתן לערוך בהן שינויים או לבטלן. החוק מבחין בין ביטול או שינוי צוואה הדדית כאשר שני השותפים לה בחיים לבין ביטול צוואה הדדית לאחר שאחד מהמצווים הלך לעולמו.


מצווה המבקש לשנות צוואה הדדית כל עוד שני המצווים  בחיים - נדרש למסור הודעה בכתב למצווה השני על רצונו לערוך שינוי בצוואה ההדדית, מהמועד שבו מסר את ההודעה בכתב על כוונתו לשנות את הצוואה ההדדית מתבטלת (אוטומטית) גם הצוואה ההדדית של השני  וחלוקת העיזבון תבוצע לפי הוראות צוואה תקפה שמותיר אחריו מי מן המצווים בעת פטירתם או, בהיעדר צוואה כזו, לפי הוראות חוק הירושה ("הורשה עלפי דין").

מצווה המבקש לבטל צוואה הדדית לאחר מות המצווה השני יכול לעשות זאת בדרך של הסתלקות כללית מכל סכום או נכס מן העיזבון שהוא זכאי לקבלם לפי הוראות הצוואה ההדדית (הסתלקות שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש). אם העיזבון כבר חולק ניתן להשיב את כל שנתקבל, אם השבה בעין בלתי אפשרית ניתן להשיב סכום שווה ערך.

 

הגשת התנגדות לקיום צוואה

 

התנגדות לצוואה הדדית דומה להתנגדות לצוואה רגילה. הן בצוואה יחידה והן בצוואה הדדית יש להוכיח, בהליך ההתנגדות, כי מתקיימת עילה לביטול הצוואה. העילות יכולות להיות מגוונות החל מהשפעה בלתי הוגנת, אונס, כפייה איום וכו' .

התנגדות לצוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה בתוך 14 יום מיום פרסום הגשת הצוואה בעיתון.

פעמים רבות נשאלים עוה"ד המתמחים בדיני ירושה מה קורה כאשר חלפו 14 הימים בהם ניתן להגיש התנגדות. ובכן, ככלל - מגישים ביחד עם ההתנגדות בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות ומפרטים את סיבת האחור, בד"כ יקבל בית המשפט את הבקשה. 

 

משרד עורכי דין בתיה אשורי מתמחה בתחום דיני המשפחה. באמתחתנו ניסיון רב בעריכת צוואות מכל הסוגים, צוואות הדדיות בכללן וכן ניהול תיקים בהתנגדויות לצוואות - מסוגים שונים. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לירושה, עריכת צוואה, התנגדות לקיום צוואה, התנגדות לקיום צוואה הדדית ועוד. נשמח לסייע, לספק מידע מהימן ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר. 

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing