בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
פיצויים כספיים בגין סרבנות גט לאחרונה נקבע כי ניתן לתבוע סרבני גט בפיצויים אזרחיים ואף נפסקו ...
תביעת אבהות: היבטים מהפן הגברי ישנם לא מעט מקרים בהם תביעת האבהות מגיעה דווקא מצידו של האב, שכן ...
עיכוב יציאה מהארץ מתי יוציא בית המשפט צו עיכוב יציאה מהארץ? האם אפשר לבקש צו זה גם ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כיצד מגישים התנגדות לצוואה בגין השפעה בלתי הוגנת? כיצד ניתן להתנגד לצוואה אשר נעשתה תחת השפעה אסורה מצד אחד הילדים?   התנגדות ...
נוכחות יורש בעת עריכת צוואה בעל פה בתור השפעה בלתי הוגנת האם נוכחות של אחד היורשים בעת עריכת צוואה בעל פה מהווה השפעה בלתי ...
תביעה בין ידועים בציבור למזונות ומשמורת בבית הדין הרבני? האם ניתן להגיש תביעה למזונות ומשמורת לבית הדין הרבני כאשר בני ...

זכויות ידועה בציבור לגבר נשוי

המונח ידועים בציבור כבר השתרש היטב בחברה הישראלית ורבים הנמצאים בסטטוס זה מכירים את זכויותיהם.

 

אולם מה קורה במקרים בהם הידועה בציבור מצויה בקשר עם גבר נשוי? מהן זכויותיה והאם יש הבדל בינה לבן ידועה בציבור לגבר שאינו נשוי?

 

ידועים בציבור- הגדרות

זוג שלא נישא כדת משה וישראל, או בכל ברית נישואים אחרת, מוגדרים כידועים בציבור.

 

כל עוד הם מקיימים חיים משותפים וחיי משפחה, למרות שלא נישאו, או שנישואיהם אינם מוכרים על פי החוקים במדינה, על כלל מוסדותיה, ייחשבו ידועים בציבור. כלומר, אשה יכולה להיות ידועה בציבור של גבר שאיננו בעלה על פי דין וכך גם גבר, יכול להיות ידוע בציבור של אשה שהיא לא אשתו.

 

לפי ההגדרה המשפטית, ידועים בציבור הם בני זוג שחיים יחדיו תחת אותה קורת גג, ומנהלים משק בית במשותף. אם תנאים אלו מתקיימים, מבחינת ההיבטים המשפטיים, הם מוכרים כידועים בציבור.

 

משמעות הדבר היא שאשה יכולה להיות ידועה בציבור לגבר נשוי, וגם גבר יכול להיות ידוע בציבור של אשה, הנשואה לגבר אחר.

 

גבר נשוי יכול לקיים זוגיות עם אשה שאינו נשוי לה ואם מתקיימים התנאים שצוינו, מגורים משותפים וניהול משק בית, תיחשב מערכת היחסים ביניהם כשל ידועים בציבור לכל דבר ועניין.

 

 

המציאות והחוק                       

לפי החוק, אשה המוכרת כידועה בציבור של גבר נשוי, זכאית למערכת זכויות רחבה ומקיפה, כשל ידועה בציבור שבן זוגה אינו נשוי לאחרת. עדיין, קיים שוני במספר תחומים  למשל ירושה.

 

במצב בו נפטר הגבר הנשוי, הידועה בציבור לא תוכל לטעון לזכויות על עזבונו, מאחר ולפי חוק הירושה שדווקא מכיר במעמדם של ידועים בציבור ולזכותם לרשת קצבאות ותשלומים, למשל על ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה של הגבר הנשוי שנפטר, אולם לא מאפשר קבלת מזונות מן העזבון, אם אחד מהצדדים היה נשוי לאחר או אחרת, ערב פטירתו.

 

כלומר, חוק הירושה מכיר במעמד של ידועים בציבור הזכאים לחלק בירושה, בתנאי שאף אחד מהם לא היה נשוי לפני פטירת בן הזוג.

 

יצוין כי אין הגדרה אחידה לידועים בציבור וההכרה בהם אינה גורפת, למעט הקביעה של חוק הירושה.

 

כמו כן, וכפי שנאמר, תנאי הסף המצטברים לצורך קביעת זוג כידועים בציבור הם:

 

-          חיי משפחה- קיום חיי אישות ממש כמו בעל ואשה.

-          ניהול משק בית משותף- שיתוף במקום מגורים שכולל אכילה, לינה, שתייה ההלבשה וכל צורך אחר שזקוק לו אדם בחיי היום יום, כאשר כל אחד מבני הזוג תורם את חלקו.

 

זכאות נוספת של ידועה בציבור לגבר נשוי היא פיצויי נזיקין, כלומר מוות שנגרם בנסיבות שמזכות בפיצויים, למשל תאונת עבודה, תאונת דרכים וכיוצ"ב. במידה והאשה תיחשב ותוכר כתלויה במנוח, הידוע בציבור כתלויה בו, על פי פקודת נזיקין, תקבל פיצוי על אובדן התלות בבן זוגה.

מאחר ואין כללים ברורים וחקוקים לגמרי בנושא זכויות ידועה בציבור בכלל וידועה בציבור לגבר נשוי בפרט, מומלץ בחום להיוועץ בעורך דין מומחה בתחום, שיכל לחוות דעתו המקצועית ולכוון את הידועה בציבור בדבר זכויותיה וההליכים אותם עליה לנקוט כדי לממש זכויות אלו.

 יש לכם שאלה הנוגעת לידועים בציבור? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing