בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
ידועים בציבור - חלוקת רכוש והסכם ממון כיצד יש לחלק את רכוש הצדדים בין בני זוג ידועים בציבור? מהי כוונה ...
צו הגנה בגין אלימות במשפחה צו הגנה בעקבות אלימות במשפחה, האומנם? אימתי יינתן צו הגנה בין ...
ידועים בציבור- שאלות ותשובות לידועים בציבור זכויות וחובות כשל זוגות נשואים, למעט מספר הסתייגויות ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
תביעה נגד סבים עבור תשלום מזונות לאחר שהאב ברח מארץ כיצד ניתן לגבות מזונות מאב אשר ברח לחו"ל? האם יש עילה לגבות ...
מה יש לכלול במסגרת הסכם גירושין? האם ניתן לכלול במסגרת הסכם גירושין גם עניינים הקשורים לילדים ...
זמן הכרה מינימאלי בבני זוג בתור ידועים בציבור מהו הזמן המינימאלי להכרה בבני זוג בתור ידועים בציבור? אין זמן ...

כל היתרונות של הסכם ממון בין ידועים בציבור


בני זוג רבים בישראל בוחרים להיות ידועים בציבור ולא לבוא בברית הנישואין אך לחיות כמו בעל ואישה מתוך הסכמה הדדית, אהבה ושותפות גורל. לעיתים, בני זוג אלו – הידועים בצבור רוכשים נכסים רבים ואף מביאים לעולם ילדים משותפים, כל זאת ללא חתונה, לא דתית ולא אזרחית. מכיוון שלא אחת מדובר ביחסים ארוכי טווח, הזהים לנישואין באופן גורף, מומלץ בחום לשקול עריכת הסכם ממון אשר יסדיר את העניינים הרכושיים בין בני הזוג הידועים בצבור.

 יודגש כי ככל שהידועים בצבור מנהלים קשר הדוק יותר, וככל שהקשר  מתארך, כך גוברת העמימות לגבי הרכוש המשותף (כגון מכוניות, מתנות, ירושות, נדל"ן, זכויות סוציאליות וכדומה). במקרה של פרידה, וכאשר רכוש הידועים בצבור  התערבב זה בזה, יהיה על הצדדים להגיע להפרדה גם בסוגיה הרכושית. ללא הסכם ממון, הדברים עלולים להיות מתישים ולגרור הליכים משפטיים.

 

הסכמים בין ידועים בציבור הינם בעלי שמות רבים. "הסכם ידועים בציבור", "הסכם ממון בין ידועים בציבור", "הסכם לחיים משותפים של ידועים בצבור" ועוד.

ללא קשר לכותרת ההסכם, כאשר ההסכם מסדיר סוגיות רכושיות בין ידועים בצבור, לדוגמא – בנוגע לבעלות על נכס מסוים  אותו נכס יוחרג  מהרכוש המשותף למשך כל זמן חיי בני הזוג כידועים בצבור.

 

הסכם ממון שנערך בין ידועים בציבור חשוב במיוחד לבני זוג – ידועים בצבור המקיים פרק ב' אשר להם ילדים מנישואין ראשונים. כאשר בני הזוג – הידועים בצבור מעוניינים לשמור, כל אחד, על זכויות ילדיהם חשוב מאד לחתום על הסכם ממון.

באין הסכם ממון ובעת פרידה , יהיה על בית המשפט לבחון את טיב היחסים שנוצרו בין הידועים בציבור ולקבוע את היקף הזכויות המשותפות לבני הזוג אותם יחלק בית המשפט בין בני הזוג . ההליכים המשפטיים שבין בני הזוג שהיו ידועים בצבור הינם ארוכים ומתישים.

 

בחקיקה אין עיגון מפורש להגדרת המונח ידועים בצבור מלבד במספר חוקים כגון חוק הירושה שבו יש הגדרה ברורה לידועים בצבור. הפרשנות לעניין הגדרת הידועים בצבור הינה רחבה וזכתה לשורה ארוכה של פסקי דין .  יחסיהם של הידועים בציבור אינם זוכים לעיגון מפורש בחקיקה וההגדרה לעניין זה הינה – ניהול חיי משפחה ומשק בית משותף. פרשנות מונחים אלו זכתה לשורה ארוכה של פסקי דין אשר יצקו תוכן בהגדרות כלליות אלו. עם זאת, לא אחת ניטשת מחלוקת של ממש בין הצדדים בנוגע להיקף הקשר, הפרדות רכושיות שונות, מהות הקשר, כוונת שיתוף וכדומה. לדוגמא, לעיתים לא די במגורים משותפים כדי להוכיח כי הצדדים הינם ידועים בצבור  ולהיפך, לעיתים אין צורך במגורים משותפים על מנת לעמוד בנטל ההוכחה לעניין זה. כל מקרה נבחן אפוא בהתאם לנסיבותיו הספציפיות.

 

בני זוג ידועים בציבור, אשר לא ערכו ביניהם הסכם ממון, עלולים להתמודד עם שאלות כגון מהו דין נכסים אשר היו בבעלותו של אחד הצדדים בטרם נפגשו השניים והחלו את חייהם המשותפים. יודגש כי החקיקה איננה קובעת באופן מפורש כללים והוראות לבחון כל נכס ונכס והעניין מונח בפני בית המשפט באופן ספציפי. חרף הוראות החוק הקובעות כי נכסים אשר היו בעלותו של אחד מבני הזוג ערב הנישואין, אינם ברי איזון, המגמה בפסיקה בשנים האחרונות הינה להגמיש מעט עניין זה. לדוגמא, לאחר עשרות שנות נישואין, כאשר כספי בני הזוג מתערבבים זה בזה, אין זה נכון לקבוע כי נכס מסוים אשר היה שייך לאישה בלבד לפני 30 שנה איננו רכוש משותף. הדברים מסתבכים והולכים כאשר בני הזוג אינם נשואים אלא "רק" ידועים בציבור. הסכם ממון, עם זאת, אשר נערך בין הצדדים, יכול להסדיר מחלוקות אלו בטרם עת ולמנוע חיכוכים ועימותים מיותרים בבתי משפט.

 

 

בני זוג ידועים בציבור אשר בחרו לערוך ביניהם הסכם ממון, יכולים להקל באופן משמעותי את הליכי הפרידה המצערת. הסכם ממון זה יכול להיחתם במהלך ההיכרות או לקראת הפרידה. כמו כן, בדומה לבני זוג נשואים, גם ידועים בציבור יכולים להביא את הסכם הממון ביניהם לאישורו של בית המשפט. עוד יודגש כי כוחו של הסכם הממון טוב לחיים אולם מומלץ לערוך,בד בבד עם הסכם הממון צוואה אשר תסדיר את חלוקת הרכוש במקרה של מוות חו"ח.

 לסיכום, פרידה מבן זוג עלולה להיות כואבת וקשה עבור שני הצדדים. הדברים אמורים גם כאשר מדובר בבני זוג נשואים הבוחרים להתגרש, וגם כאשר עסקינן בבני זוג ידועים בציבור. יתרה מכך, כאשר רכוש עומד על הפרק, הפרידה עלולה להפוך לקרב עיקש בין הצדדים. אי לכך, מומלץ לשקול פנייה לעורכי דין העוסקים בתחום לשם עריכת הסכם ממון.   

 

 

יש לכם שאלה בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing