בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הסכם חלוקת עיזבון – הסכם בין יורשים יורשים רשאים לשנות, בהסכמה ביניהם, את האופן בו המוריש היה מעוניין ...
סעדים זמניים בהליכי גירושין בענייני גירושין עומדות לזכותו של כל אחד מהצדדים לבקש סעדים זמניים ...
הסכם ממון מדורג ניתן לקבוע מעין מדרגה, שלב שממנו והלאה יחול שיתוף ברכוש בין בני ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
הכרה בבן זוג כידוע בציבור על בסיס טיוטת הסכם חיים משותפים בן זוגי הידוע בציבור נפטר לצערי הרב. כעת, יורשיו טוענים שאינני ...
תביעה להפחתת מזונות בגין שיפור כלכלי במצבה של האישה? האם אישה זכאית למזונות ילדים מנשואים ראשונים כאשר היא נישאה בשנית ...
האם ניתן לתבוע מזונות מהעבר באופן רטרואקטיבי? האם אישה יכולה לתבוע מזונות מהעבר באופן רטרואקטיבי?   בעקרון ...

ידועים בציבור- שאלות ותשובות

 

בני זוג המנהלים קשר זוגי וחיים משותפים תחת קורת גג אחת ומבלי שיינשאו זה לזו, נחשבים על פי חוק לידועים בציבור. יש להם זכויות וחובות כשל זוגות נשואים, למעט מספר הסתייגויות ושינויים קלים בחוק.

 

לפניכם מגוון שאלות ותשובות על ידועים בציבור.

 

 

האם זוגות שנשואים לאחרים יכולים להיות מוכרים כידועים בציבור?

כן. גם אם אחד מהשניים, או שניהם, נשואים לאחרים, יוכלו לקבל הכרה של ידועים בציבור, זאת בתנאי שיעמדו במספר תנאים, ביניהם קיום משק בית משותף.

יחד אם זאת, חשוב לציין כי אם אחד מבני הזוג הידוע בציבור נשוי לבן או בת זוג אחרת ונפטר, לפי חוק הירושה, זכאים הבעל או האשה החוקיים לרשת את רכושו ולא הידוע או הידועה בציבור.

 

 

האם נדרש פרק זמן מסוים כדי להיחשב ידועים בציבור?

אין חוק או פסיקה של בית משפט המגדירה את פרק הזמן הנדרש כדי שזוג ייחשב לידוע בציבור. יחד עם זאת, בית המשפט, בבואו לדון בסוגיית ידועים בציבור, יתייחס לתקופה של כשנה עד שנה וחצי כפרק זמן סביר להכרה בזוג כידועים בציבור.

לא רק מימד הזמן קובע אם הנכם ידועים בציבור אלא גם העובדה שאתם מנהלים משק בית משותף, לא כשותפים לדירה אלא בתוך מערכת יחסים אוהבת ואינטימית, ואולי אפילו מגדלים יחדיו ילדים שנולדו לכם.

 

 

כיצד נוכיח שאנחנו ידועים בציבור

מעבר לקיום וניהול משק בית משותף, תוכלו להיעזר בעדים, להוכיח כי יש לכם חשבון בנק משותף, שצברתם רכוש ביחד וכי אתם מנהלים חיים זוגיים ממש כמו זוג שנישא באופן חוקי.

 

 

האם ילדי ידועים בציבור הם ממזרים?

לא. לפי ההלכה, ילד שנולד להורים שאינם נשואים זה לזו אינו ממזר ובתנאי שהאם אינה נשואה לאחר.

 

 

אנחנו ידועים בציבור והחלטנו להפרד. מה עלינו לעשות?

אינכם נדרשים לכל היתר פורמלי כמו גירושין מאחר ומעולם לא נישאתם. אולם מעבר לפרידה עליכם להסדיר את החלוקה של רכושכם המשותף. אם לא תגיעו להסכמה, תיאלצו לפתור את הסוגיה בבית המשפט.

 

 

ומה לגבי הילדים?

ההסכמות במקרים בהם לידועים בציבור יש ילדים הן כמו בהסכמות בהליך גירושין בין זוג נשוי. יהיה עליכם להחליט על סוג המשמורת, על הסדרי הראייה ועל תשלום המזונות.

אם לא תצליחו להגיע להסכמה, יעשה זאת בי המשפט לענייני משפחה, כמו בכל הליך גירושין רגיל.

 

 

האם יש לשלם לידועה בציבור מזונות אשה?

לא. המזונות ישולמו רק לילדים, במידה ויש. יחד עם זאת, תיתכן תקופת הסתגלת מסוימת, למשל לאשה שהורגלה ברמת חיים גבוהה ואין באפשרותה להמשיך ולקיים אותה. במקרים כאלו ייתכן ויפסוק בית המשפט מזונות אשה זמניים, לתקופת ההסתגלות.

 

 

מה מומלץ לעשות לפני שעוברים לגור ביחד ללא נישואים?

ההמלצה החד משמעית היא להכין הסכם לחיים משותפים או הסכם ממון, בו יירשמו סעיפים שיתייחסו לרכוש המשותף ומה ייעשה בו במקרה של פירוד, ועוד. את ההסכם כדאי ורצוי לערוך בסיוע עורך דין מהתחום.

 

 

האם זוגות חד מיניים מוכרים כידועים בציבור?

כן. גם זוגות חד מיניים המקיימים משק בית משותף, מגדלים ילדים ביחד וכדומה, חלות עליהם אותן החובות והזכויות, כמו חלוקת רכוש משותף במקרי פרידה, תשלום מזונות והסדרי ראייה עם הילדים.

 

 

האם ידועים בציבור יכולים לרשת את רכושו של בן הזוג שנפטר?

כן, בהחלט. על פי חוק הירושה, זכאית הידועה בציבור לקבל מחצית מעזבונו של הנפטר, כאשר את המחצית השנייה מקבלים הילדים. התנאי לרשת את העזבון של בן הזוג שנפטר הוא שאף אחד מהם לא היה נשוי בעת שנפטר ושלא היתה צוואה שהורתה לחלק אחרת את עזבונו.

 

 

 

יש לכם שאלות נוספות בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing