בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
פיצויים כספיים בגין סרבנות גט לאחרונה נקבע כי ניתן לתבוע סרבני גט בפיצויים אזרחיים ואף נפסקו ...
שיקולים בקביעת משמורת ילדים מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לפסוק בנוגע למשמורת ...
תביעה לשלום בית מהי תביעה לשלום בית? כיצד מגישים תביעה לשלום בית ולאיזו ערכאה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כיצד חושפים מסמכים רלבנטיים במסגרת תביעת רכוש? כיצד ניתן להוכיח שבן הזוג הבריח נכסים לפני הגירושין? האם בית המשפט ...
מהן העילות הנפוצות להפחתת מזונות? מהן העילות הנפוצות להפחתת דמי מזונות ילדים? על מנת להפחית את ...
תוקף הסכם לקבלת רכוש אשר נערך לאחר צוואה, מהו? אבי הלך לעולמו והותיר אחריו צוואה המחלקת באופן מדויק את רכושו ...

ירושה וחובות

ירושה היא בדרך כלל זכייתם של יורשים בחלקים שונים מעיזבונו של מנוח אשר הלך לעולמו. עם זאת, לעתים רובצים על עיזבונו של המנוח חובות ונשאלת השאלה, האם יורשיו של המנוח חייבים בפירעון חובות אלו? לעתים חובות על העיזבון מתגלים בדרך של צו עיקול בלשכת ההוצאה לפועל או מכתב מטעם עורך דין המייצג נושה.


זכותו של אדם לקבל ירושה שצוותה לו, אולם לא קיימת חובה לקבל ירושה. קבלת ירושה, גם במקרים שהצוואה מורה על כך במפורש, איננה חובה המוטלת על נהנה מצוואה או ירושה על פי דין. יורש אשר איננו מעוניין בחלקו רשאי להגיש לבית המשפט לענייני משפחה או לרשם לענייני ירושה תצהיר בכתב המעיד על הסתלקותו מהירושה או מהצוואה. הסתלקות מירושה יכולה להתבצע רק לפני שחולק העיזבון.


זאת ועוד, יורש רשאי להסתלק מחלק מהעיזבון, אך לא מנכסים מסוימים בעיזבון באופן פרטני (ממנה). הסתלקות מירושה היא למעשה פטור עבור היורש מכל אחריות כלפי העיזבון, ומרגע שהסתלקות זו מתקבלת הוא אינו נחשב יורש. פעולה משפטית זו, של הסתלקות מירושה, אינה תלויה באישורו או בהסכמתו של מי אשר לטובתו מסתלקים מהירושה.

 


ישנה הבחנה משפטית בין חובות אשר נוצרו לפני שחולק העיזבון ובין חובות אשר נוצרו לאחר החלוקה. חובות אשר נצברו לפני חלוקת העיזבון חלים על העיזבון בלבד ולא על היורשים. חובות אלו נפרעים מנכסי העיזבון גם כאשר אין די בנכסי העיזבון כדי לשלם את כלל החובות.


חובות לאחר חלוקת העיזבון - מדובר בסוגיה מורכבת יותר. במקרים שחלוקת העיזבון התבצעה על ידי פרסום מודעה כנדרש, אשר הזמינה את הנושים להודיע על חובות הרובצים לטובתם על העיזבון, וחובות אלו נפרעו כדין, היורשים אינם חייבים בחובות העיזבון אשר מתגלים לאחר חלוקתו.


אם לא פורסמה הודעה כדין, והיורשים לא ידעו על חובות העיזבון, יישא כל אחד מן היורשים בחוב עד שיעור שוויו המלא של העיזבון. במקרים שיורש זכאי לנכס מן העיזבון מכוח צוואה, יורש זה אינו חייב בתשלום חובות מן העיזבון כל אימת שאפשר לפרוע את החובות מנכסים אחרים אשר לא ניתן בנוגע אליהם כל ציווי. אם יחויב יורש זה בחובות העיזבון, יהיה אפשר לחייבו עד שיעור הנכס אשר קיבל בצוואתו של המוריש.


ירושה בצוואה יכולה להורות על חלוקה לא שוויונית בחובות העיזבון. המוריש רשאי להורות על יורשים מסוימים כפטורים מחובות העיזבון או לחלק את האחריות לחובות על פי רצונו.


נושים ראשים לדרוש את פירעון חובות העיזבון שלא באופן יחסי לחלוקת העיזבון בין היורשים. לדוגמה, נושה רשאי לדרוש את פירעון חובו מאחד היורשים אשר קיבל נכס גדול מספיק כדי לפרוע חובו. במקרים שנושים לא הודיעו על חובות של העיזבון כלפיהם, למרות פרסום מודעה כדין, יכולים להגיש תביעה בתוך 24 חודשים ולגבות את חלקם באופן יחסי מיורשי העיזבון בהתאם לירושתם.

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing