בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
עיכוב יציאה מהארץ מתי יוציא בית המשפט צו עיכוב יציאה מהארץ? האם אפשר לבקש צו זה גם ...
מרוץ הסמכויות, מהו? מהו מירוץ הסמכויות? מהי המשמעות של דיונים בבית הדין הרבני או בבית ...
צוואה בעדים מהי צוואה בעדים? כיצד עורכים צוואה בעדים? האם נוכחות עדים שהם ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
חלוקת רכוש בין בני זוג, האם גם קצבת נכות? האם ניתן לתבוע חלוקה גם בתגמולים אשר מגיעים לאחד מבני הזוג בגין ...
תוקף הסכם גירושין אשר לא אושר בבית המשפט מהו תוקפו של הסכם גירושין אשר נחתם על ידי בני הזוג ולא אושר על ...
כיצד חושפים מסמכים רלבנטיים במסגרת תביעת רכוש? כיצד ניתן להוכיח שבן הזוג הבריח נכסים לפני הגירושין? האם בית המשפט ...

ירושה על פי דין

חוק הירושה קובע כי במקרים שאדם הלך לבית עולמו בלי להותיר אחריו צוואה, יחולק עיזבונו לקרובי משפחתו על פי החוק. ירושה זו היא ירושה על פי דין. פרק ב' בחוק הירושה מורה מיהם יורשי המנוח על פי מעגל הקרבה המשפחתית (פרנטלה) שבין המנוח ובין היורשים. יורשיו של המנוח הם מי שהיה בן זוגו בעת פטירתו, ילדיו וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, והורי הוריו וצאצאיהם.


מעגל הקרבה הראשון כולל את בן זוגו של המוריש, את ילדיו ואת צאצאיהם. המעגל השני כולל את הוריו של המוריש וצאצאיהם (כלומר אחיו ואחיותיו של המוריש). מעגל הקרבה השלישי כולל את סביו וסבותיו של המוריש וצאצאיהם (כלומר דודים ובני דודים).


הכלל הקבוע בחוק הוא כי מי שמצויים באותו מעגל קרבה למוריש מתחלקים שווה בשווה בנכסי העיזבון. בן הזוג אשר היה נשוי למוריש בעת פטירתו יהיה זכאי לקבל את הרכב אשר שימש את הצדדים והמיטלטלין ואת המטלטלין שבבית.


מוריש שהניח אחריו אישה וילדים, תירש האישה את מחצית העיזבון, וילדיו יתחלקו שווה בשווה במחצית האחרת. במקרים שאחד מילדיו של המוריש אינו בחיים, יוכלו ילדיו לרשת במקומו להתחלק שווה בשווה בחלקו של אביהם בעיזבון. במקרים שהמוריש הותיר אחריו בן זוג והורים, יקבל בן הזוג מחצית מהעיזבון, וההורים יתחלקו במחצית האחרת.


כאשר המוריש מניח אחריו בת זוג ואחים או הורי הורים, תקבל בת הזוג שני שלישים מהעיזבון, והאחים והורי ההורים יזכו לשליש הנותר. אחיו של המוריש יזכו בכל עיזבונו אם המוריש לא הותיר אחריו בן זוג, ילדים או הורים.


במקרה שכל ילדיו של המוריש אינם בחיים בעת פטירתו, יחולק עיזבונו בין הנכדים. במקרים שאחד היורשים נפסל מלרשת את המנוח, יחולק חלקו שווה בשווה בין שאר היורשים. הדין העברי אינו מבחין בין נשים לגברים בזכויותיהם בירושה, ואין עדיפות לבן בכור על פני אחיו האחרים. ילדים מאומצים אשר אומצו כדין זכאים לירושת הוריהם המאמצים כילדים ביולוגים. עם זאת, ילדים מאומצים, להבדיל מילדים ביולוגיים, אינם זכאים לרשת את קרוביהם של ההורים המאמצים. אם נפטר ילד מאומץ, הוריו המאמצים יורשים אותו, והוריו הביולוגיים אינם זכאים לקבל את עיזבונו.

 

ילדים חורגים אינם יורשים את הוריהם החורגים על פי דין. אם לא הותיר אחריו המוריש צוואה ולא היו לו בפטירתו קרובי משפחה על פי המעגלים המנויים בחוק, תירש המדינה את עיזבונו. ירושתה של המדינה אמורה לשמש אותה למטרות של מדע, בריאות, סעד וחינוך. עם זאת, שר האוצר רשאי לשלם בתחום שווים של נכסי העיזבון או להעניק מנכסי העיזבון תשלום לאדם אשר היה מחסורו על המוריש ערב פטירתו של המוריש או לבן משפחתו של המוריש או בן זוגו אשר אינו אחד מיורשיו של המוריש על פי דין. המדינה רשאית להעביר נכסים אלו גם לתאגיד או לאדם אשר מחסורו של המוריש היה עליהם ערב מות המוריש.

 

ענייני ירושה של ידועים בציבור טומנים בחובם דינים אחרים - לפירוט בהרחבה לחצו כאן.

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing