בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
פונדקאות בישראל- המצב המשפטי סוגיית הפונדקאות על היבטיה המשפטיים הינה סוגיה אתית ומשפטית ...
הסכם ממון מהו הסכם ממון? כיצד עורכים הסכם ממון? מהי החשיבות בעריכת הסכם ...
הסדר איזון משאבים מהו הסדר איזון משאבים? במה שונה הסדר זה מהלכת השיתוף? על מי חל ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כשרות צוואה בעל פה מול צוואה בעדים אבי המנוח הלך לעולמו כאשר הוא מותיר אחריו שתי צוואות סותרות. צוואה ...
זכויות בדירה של ידועה בציבור אשר נקנתה באופן נפרד אני וחברתי גרים ביחד בדירה בתל אביב כבר למעלה משנתיים וחצי. לפני ...
גירושין של בני זוג יהודים אשר התחתנו בנישואים אזרחיים מהי הערכאה המשפטית אשר אליה יש להגיש תביעת גירושין כאשר בני הזוג ...

מזונות זמניים לאישה

על פי הדין העברי, מוטלת על הבעל חובה לשאת לזון את אשתו כל אימת שבני הזוג נמצאים בברית הנישואין. חובה זו אינה תקפה עוד בעת פוקעת הברית וניתן גטה של האישה. עם זאת, ידוע לכול כי לעתים חולף זמן רב מהיום שהצדדים נפרדים עד היום שהגירושין נכנסים לתוקפם. לפיכך בתי המשפט או בתי הדין פוסקים לטובתה של האישה מזונות זמניים - ממועד פתיחת ההליכים המשפטיים בין בני הזוג עד מתן הגט. מטרתם של המזונות הזמניים היא לשמר את המצב הקיים כדי לאפשר לאישה להמשיך ולנהל את אורח חייה וההליכים המשפטיים ללא מחסור או תלות בבעל משל "עולה אתו ואינה יורדת". 

 

מזונות זמניים נקבעים על דרך האומדנה. לפיכך בבוא בתי המשפט לפסוק מזונות זמניים הם מנסים להתחקות אחר רמת החיים המשפחתית לפני שנפתחו ההליכים בעניינם של בני הזוג. מיותר לציין כי בחינה זו איננה פשוטה משום שלא תמיד אפשר להמציא ראיות חיצוניות מספיקות המעידות על רמת החיים בפועל. מלבד זה, קביעתם של המזונות הזמניים יכולה להיות הרת גורל מבחינת יכולתם של בני הזוג לנהל את ההליכים הנוגעים לפירוק הקשר ביניהם.

 

לדוגמה, אישה אשר לא נפסקו עבורה מזונות זמניים מספקים עלולה להימצא במצב נחות אל מול בעלה. מיותר לציין כי קשיים כלכליים אלו עלולים להביא לכך שהאישה תוותר בזמן הדיונים על זכויות המגיעות לה בגין מחסור ומצוקה. גם גבר אשר יוטלו עליו מזונות זמניים בשיעור גבוה עלול לוותר על זכויותיו בגין נטל המזונות אשר פוגע בו כלכלית. דוגמה נוספת: כאשר אישה מקבלת מזונות מספיקים והיא איננה רוצה לקבל גט הואיל ובקבלת גט פוסקים המזונות לאלתר.

 

במילים אחרות, שיעור המזונות הזמניים יכול להיות בר השפעה בנוגע להמשך ההליכים בבית המשפט. לפיכך עורכי דין המתמחים בתחום ממליצים להתכונן לעניין זה בכובד ראש, תוך כדי קבלת ייעוץ משפטי. בקשה למתן מזונות זמניים יכולה להיות מוגשת לבית המשפט לאחר הגשת כתב תביעה וקבלת כתב הגנה. השופט רשאי לקבוע מזונות זמניים לאישה עוד לפני שהתקיים הדיון הראשון בבית המשפט.

 

למעשה, המזונות הזמניים נועדו לשמר את עקרון השוויון בין בעלי הדין. יפים לכך דבריו של השופט משה דרורי בפסיקתו: "אם רוצים אנו כי בני-זוג יגיעו לדיון על רכושם או על מזונותיהם או על החזקת הילדים, כאשר מטרת ההליך הוא הפעלת צדק המשפט באופן שוויוני, יש להקפיד על כך כי ייפסקו מזונות זמניים הולמים - לא גבוהים מדי ולא נמוכים מדי. באופן זה יוכלו, הן האישה והן הבעל, לנהל את המשפט המרכזי של חייהם, כאשר ידיהם אינן קשורות מאחור, ולכל אחד יש יכולת קיום כלכלית, כפי שהייתה, פחות או יותר, ערב תחילת הדיונים ביניהם".


כיצד יש להתכונן לפני דיון על מזונות זמניים?

 

כאמור, דמי מזונות זמניים, בהיותם סעד זמני, נפסקים על דרך האומדנה, ולכן יש להציג בפני בית המשפט מסמכים רלוונטיים המצביעים על רמת החיים של הצדדים לפני פרוץ המשבר. המסמכים הרלוונטיים להצגת רמת החיים של הצדדים יכולים להיות חשבונות חשמל, טלפון, דפי בנק, דפי פירוט של כרטיס האשראי וכדומה. ככל שהראיות לגובה רמת החיים שהייתה לצדדים לפני פרוץ הסכסוך רבות יותר, כן יושפע גובה דמי המזונות שעל הבעל לשלם לאישה.

 

על כל פנים, כאשר בית המשפט בודק את רמת החיים ואת צורכי האישה הוא מקזז תמיד את שכרה ממקום עבודתה וקובע רק את ההפרש שבין השכר שהיא משתכרת ובין רמת החיים שהורגלהלה . לכן במקרים של פרוץ סכסוך מומלץ לאסוף או לצלם מסמכים שנמצאים בבית המעידים הן על הוצאות והן על חסכונות.

 

יש לכם שאלה בענייני מזונות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.
 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing