בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
בקשה ליישוב סכסוך בקשה ליישוב סכסוך הינה הליך אשר קיים בבית המשפט לענייני משפחה ...
תביעה לשלום בית מהי תביעה לשלום בית? כיצד מגישים תביעה לשלום בית ולאיזו ערכאה ...
עו"ד לענייני גירושין
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם עקרת בית רשאית לתבוע נכסי קריירה מרופא? אני עקרת בית ובעלי הינו רופא. אנו נמצאים בהליכי גירושין. כאשר ...
האם ניתן לתבוע מזונות מהעבר באופן רטרואקטיבי? האם אישה יכולה לתבוע מזונות מהעבר באופן רטרואקטיבי?   בעקרון ...
נוכחות יורש בעת עריכת צוואה בעל פה בתור השפעה בלתי הוגנת האם נוכחות של אחד היורשים בעת עריכת צוואה בעל פה מהווה השפעה בלתי ...

האם יש לשלם מזונות לידועה בציבור?

הזכות למזונות אישה נובעת מהדין האישי. על פי הדין האישי של יהודים, אישה הנשואה לאיש כדת משדה וישראל זכאית למזונות. לפיכך על פי הדין האישי של יהודים, אישה שלא נישאה לאיש אינה זכאית למזונות. כיום, משהוכר מוסד הידועים בציבור כסטטוס הן בפסיקה והן בכמה חוקים, ביסס בית המשפט עליון את זכותה של ידועה בציבור לקבל מזונות שלא על פי הדין האישי כי אם מכוח הסכם בינה ובין בן זוגה.


בית המשפט העליון קבע כי ידועה בציבור זכאית למזונותיה, שכן היעדר קיומו של קשר נישואין לא בהכרח גורר היעדר קיומן של זכויות אזרחיות. לפיכך ידועה בציבור זכאית למזונות אישה מבן זוגה מכוח הסכם בין בן הזוג ובינה שבן זוגה התחייב בו לזון אותה. למעשה, מערכת היחסים בין בני זוג ידועים בציבור היא מערכת יחסים המבוססת על כוונה סובייקטיבית של אהבה, אמון ושיתוף. לאמור, דיני מזונות האישה אינם נגזרים מדין הנישואין. כוונתם הסובייקטיבית של הצדדים, זה כלפי זה, היא אשר קובעת את זכותה של האישה למזונותיה.


ההלכה הפסוקה קבעה כי אישה ידועה בציבור זכאית בתקופת החיים המשותפים למזונותיה מבן זוגה. מזונות אלו הם זכותה של הידועה בציבור מכוח הסכם מכללא בין הצדדים, גם כאשר לא נערך בין בני הזוג הסכם חיים משותפים. זכות זו של האישה נבחנת על פי טיב הקשר בין בני הזוג , דהיינו אם הצדדים מקיימים משק בית משותף וחיי משפחה.

 

 

במילים אחרות, הפסיקה רואה בחיים המשותפים של בני הזוג הידועים בציבור מערכת יחסים המבוססת על ערבות הדדית, אמון, אהבה ושותפות גורל. מעמדם של בני הזוג הידועים בציבור, בזמן חייהם המשותפים, זהה למעמדם של בני זוג נשואים. במסגרת מזונות אלו, זכאית הידועה בציבור למזון, קורת גג, קוסמטיקה, ביגוד, הנעלה, הוצאות רכב ועוד.


מזונות לאחר הפירוד – מזונות משקמים


נשיא בית העליון לשעבר אהרון ברק קבע בפסיקתו כי ידועה בציבור זכאית למזונות גם לאחר הפרֵדה. לשיטתו של הנשיא, עקרון תום הלב יכול לבסס את חובת תשלום מזונות האישה הידועה בציבור. הנשיא מביא דוגמה בפסיקתו למקרה בו בני זוג ידועים בציבור חיים תחת קורת גג אחת אשר נמצאת בבעלותו של אחד הצדדים. ניתוק מיידי של הקשר בין בני הזוג עלול להותיר את הידועה בציבור, אשר לא החזיקה בבעלות בנכס, ללא קורת גג.


דיני ההגינות והצדק מחייבים את בית המשפט במקרים אלו לפסוק מזונות משקמים. מזונות אלו נפסקים עבור האישה לתקופה קצובה ובהתאם לנסיבות המקרה. נסיבות אלו יכולות להיות מצבם הכלכלי של הצדדים, התקשרותם עם בני זוג חדשים ועוד. לעתים ייפסקו מזונות אלו בדרך של תשלום חד-פעמי כדי להביא לפירוד סופי בין בני הזוג. לאחר פטירת בן זוגה של ידועה בציבור, היא זכאית למזונותיה מעיזבונו. ידועה בציבור זכאית גם לפיצוי נזיקי במקרה שבן זוגה נפטר בנסיבות אלו, והיא תוכר על פי פקודת הנזיקין כתלויה במנוח.

 

יש לכם שאלה בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing