בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הסדר איזון משאבים מהו הסדר איזון משאבים? במה שונה הסדר זה מהלכת השיתוף? על מי חל ...
שלילת מזונות אישה, האמנם? האם אפשר לטעון לשלילת מזונות אישה בגין התנהגותה של האישה? האם ...
פירוק שיתוף בדירה פירוק שיתוף בדירת מגורים משותפת איננו פירוק שיתוף רגיל בנכס מקרקעין. ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם יש הבדל בין הסכם ממון להסכם לחיים משותפים? מה ההבדל בין הסכם לחיים משותפים לבין הסכם ממון? הסכם ממון נערך ...
סנקציות כנגד סירוב גט מצד גבר מה הסנקציות בהן ניתן לנקוט במקרה של סירוב גט מצד הבעל? מהשאלה ...
האם אחים זכאים בירושה כאשר אין צוואה אך יש ילדים ונכדים? כיצד מחלקים את ירושתו של אדם אשר לא הותיר אחריו כל צוואה. האדם ...

מזונות ילדים בגירים, האמנם? - עד מתי משלמים מזונות?

אחד הפרמטרים אשר קובעים בבית המשפט את זכאותו של ילד לקבל מהוריו מזונות ילדים הוא גילו של הטוען למזונות. על פי ההלכה היהודית, אב חייב בתשלום מזונות ילדיו הקטינים באופן מוחלט עד גיל 15. לאחר מכן מתחלקים הוריו של הילד במזונות הקטין עד בגרותו. אם כן, האם ישנה חובה לתשלום מזונות גם במקרה של ילדים בגירים?

 

על פי הדין העברי, שמשפט המשפחה בישראל יונק ממנו, חובת המזונות בנוגע לבוגרים היא מדין צדקה. למעשה, הזכות למזונות מכוח דין צדקה מחייבת עמידה בשלושה מבחנים מצטברים - החובה לזון מכוח דיני צדקה מוטלת על "אמיד" כלפי "נצרך", חובה זו תתמלא עד כדי השלמת מחסורו של הנצרך, ו"נצרך" הוא מי אשר אין באפשרותו להתפרנס בכוחות עצמו (מרכושו או מעבודתו).

 

מזונות אחרי גיל 18 ועד גיל 21

בישראל, שילדים רבים בה משרתים בצבא עד גיל 21, נקבעים גם מזונות בשיעור נמוך עבור תקופת השירות הצבאי או השירות הלאומי. במקרים אלו פוסקים בתי המשפט מזונות לילד בגיר בשיעור של כשליש מסכום המזונות שהיה זכאי להם הילד בהיותו קטין.

 

כאן המקום לציין כי בפסק הדין או הסכם הגירושין אפשר לקבוע את תשלום דמי המזונות עד גיל 21 או עד תום השירות הצבאי. אם דמי המזונות מותנים בקיומו של שירות צבאי, ילד אשר ישתחרר מוקדם מהצבא לא יהיה זכאי למזונותיו. לעומת זאת, במקום שחובת מזונות הבגיר מתקיימת על בסיס סעיף הקובע כי הזכות תעמוד לטובת הילד "עד גיל 21", יהיה הילד זכאי למזונותיו גם במקרה של שחרור מוקדם מהצבא. במקרים שהעניין מונח לפתחו של בית המשפט רשאים השופטים לקבוע כי מזונות הקטין ייפסקו בגיל 18, למרות שירות צבאי, כאשר לקטין ישנו רכוש או יכולת לכלכל את עצמו.

 

 

הלכה פסוקה היא כי יש ביכולתו של האב לסתור את טענותיו של ילד בגיר המשרת בצבא בדבר היותו נזקק. במקרים אלו רובץ נטל ההוכחה על האב, ועליו לשכנע את בית המשפט כי לבן עומד מקור הכנסה שבאמצעותו הוא מסוגל לספק את צרכיו.  האב גם יכול לטעון כי אין לו אמצעים כלכליים, והוא אינו יכול לשאת בתשלום המזונות.

 

לדוגמה, במקרה אשר הונח לאחרונה לפתחו של בית המשפט נקבע כי האב לא ישלם את מזונותיו של הקטין המשרת בצבא כאשר שירותו של הקטין הוא בבסיס רחוק מהבית והוא מבלה בדירת אמו לעתים רחוקות בלבד. במקרה זה הוכח כי האב משלם לבן סכום של מאתיים שקלים בערך בחודש כדמי כיס וגם סבתו של הילד נושאת בנטל (משלמת לו דמי כיס, מממנת לו שיעורי נהיגה ונותנת לו ללון אצלה פעמים רבות).

 

מבחינת ילדים אשר אינם משרתים בצבא אך לומדים בכיתות יג' ויד', בית המשפט פסק כי אלו זכאים למזונותיהם היות שהם תלמידים הסמוכים על שולחן הוריהם. הלכה פסוקה היא כי מצבו הכלכלי של ילד הלומד בכיתה יג' ויד' קשה יותר מילד המשרת בצבא. להבדיל מחייל, הזוכה למדור ולכלכלה בשירותו הצבאי, ילד שהוא תלמיד בכיתות גבוהות תלוי לחלוטין בהוריו. ילד זה טרם עזב את התא המשפחתי. לפיכך אם הילד עוד תלוי בהוריו, יכול הוא לזכות בתשלום מזונותיו מאביו גם לאחר גיל 18.

 

חיוב מזונות במקרה של גניבת זרע מוכרע בהינתן הנתונים הרלוונטיים ונסיבות המקרה הפרטניות.

 

יש לכם שאלה הנוגעת למזונות? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing