בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

ליעוץ ראשוני מהיר ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הבטחת עתידה של ידועה בציבור כיום בלמעלה מעשרים חוקים שונים יש אזכור לידועים בציבור, כל זאת ...
גישור גירושין – מה זה ? תהליך גישור מסייע לבני הזוג להתמודד עם סכסוכים ולהגיע להבנות ...
הוראות החוק בעניין צוואה הדדית כתיבה של צוואה משותפת עם בן הזוג הקראת צוואה הדדית. העקרון המנחה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם בית המשפט יורה על קיום הסדרי ראיה עם סבא וסבתא? האם סבא וסבתא יכולים לדרוש מבית המשפט הסדרי ראיה עם הנכדים כאשר ...
כשרות צוואה בעל פה מול צוואה בעדים אבי המנוח הלך לעולמו כאשר הוא מותיר אחריו שתי צוואות סותרות. צוואה ...
הפחתת מזונות ילד מורד בעקבות התססה של האם האם אב חייב לשלם דמי מזונות ילדים כאשר הילד מסרב לראותו וזאת משום ...

הפרת הסדרי ראיה

לאחר פרדה או גירושין בין בני זוג אשר להם ילדים משותפים בתי המשפט נוטים לקבוע את משמורת הילדים בידי הורה אחד, וההורה האחר זוכה להסדרי ראייה. על פי רוב, האם זוכה במשמורת הילדים, ואילו האב שומר על הקשר עם הילדים מכוח הסדרי ראייה קבועים.

 

הסדרי הראיה המקובלים והנפוצים הם פעמיים בשבוע, כל סוף שבוע שני וחגים ומועדים לסירוגין. עם זאת, פעמים רבות הצדדים מפרים את הסדרי הראייה, ומערימים קשיים זה על זה בקיום הסדרי הראייה כסדרם. הפרת הסדרי ראייה יכולה להיות בעלת השפעה על הילדים. מיותר לציין כי כל הפרה של פסק דין או הסכם גירושין (אשר אושר על ידי בית המשפט) עלולה להיות בעלת השלכות משפטיות.

הפרת הסדרי ראיה מצד האם


הסדרי ראיה הם זכותו של האב מבחינה משפטית. לפיכך במקרה של הפרת הסדרי הראייה מצדה של האם רשאי האב לפעול בכמה דרכים: הוא יכול לפנות לבית המשפט, לפקידת הסעד ואף להגיש נגד האם תלונה במשטרה.


לעתים מעניק בית המשפט את הסמכות לפקידת הסעד לקבוע את הסדרי הראייה בין האב לילדיו. במקרים של הפרת הסדרי ראייה אשר נקבעו על ידי פקידת הסעד, רשאי האב לפנות אל פקידת הסעד ולבקש ממנה להתריע בפני האם כי הפרה נוספת של הסדרי הראייה תגרור פנייה לערכאה המשפטית.

צעד נוסף שהאב יכול לנקוט האב במקרה זה הוא תלונה במשטרה. תלונה זאת תוגש בהתאם להצגת פסק הדין או הסכם הגירושין העוסקים בהסדרי הראייה. בכוחה של המשטרה לזמן את האישה לתחנת המשטרה או להפנותה למרכז לטיפול באלימות במשפחה. מקרים קיצוניים מסוג זה יכולים להביא גם להגשת כתב אישום נגד האישה.


הדרך השלישית להתמודד עם הפרת הסדרי הראייה מצד האם היא פנייה לבית המשפט. בפנייה זו האב מגיש בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט. אם תתקבל בקשתו של האב, בית המשפט יכול להטיל על האם קנסות כספיים.

הפרת הסדרי ראיה מצד האב


גם הפרת הסדרי ראייה מצדו של האב היא תופעה שלילית הנפוצה במחוזותינו. אם האב מפר את הסדרי הראיה, רשאית האם לפנות לבית המשפט. בפנייה זו  האישה יכולהלהגיש שלושה סוגי בקשות שונות. למשל, היא יכולה לעתור לבית המשפט לקביעת סנקציות כלכליות על האב (כגון החזר הוצאות בייביסיטר או תשלום עבור מטפלת).

 

במקרים חריגים יותר רשאית האם לבקש את צמצום הסדרי הראייה. בבקשה זו תטען האם בדרך כלל  כי הפרת הסדרי הראייה מצד האב פוגעת בילדים ויוצרת בהם אכזבה עמוקה. בקשה נוספת אשר יכולה להיות מונחת לפתחו של בית המשפט היא בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט. בבקשה זו יהיה אפשר לדרוש הטלת קנס כספי על האב בגין הפרת הסדרי הראייה.


לסיכום, הסדרי ראיה אינם מקום להתנגחות בין ההורים, גם אם קיימות מחלוקות קשות ותהום עמוקה פעורה בין הצדדים. עקרון טובת הילד אמור להנחות את ההורים, בדיוק באותו האופן שהוא יסודם של דיני המשפחה בישראל. עם זאת, במקרה של הפרת הסדרי ראייה יש לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורכי דין המתמחים בתחום.

 

יש לכם שאלה בענייני הסדרי ראייה? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

קרא עוד בנושא: מזונות ילדים

Powerd by traffico LTD