בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
תביעת אבהות: היבטים מהפן הגברי ישנם לא מעט מקרים בהם תביעת האבהות מגיעה דווקא מצידו של האב, שכן ...
הבטחת עתידה של ידועה בציבור כיום בלמעלה מעשרים חוקים שונים יש אזכור לידועים בציבור, כל זאת ...
תביעה לשלום בית מהי תביעה לשלום בית? כיצד מגישים תביעה לשלום בית ולאיזו ערכאה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם ניתן לכפות על גט על אישה המסרבת להתגרש? אשתי מסרבת להתגרש ומעוניינת בשלום בית. האם אני יכול לכפות עליה ...
אישור הסכם ממון לאחר נישואים אזרחיים בבית הדין הרבני? האם בית הדין הרבני יכול לאשר הסכם ממון בין בני זוג אשר התחתנו ...
האם אחים זכאים בירושה כאשר אין צוואה אך יש ילדים ונכדים? כיצד מחלקים את ירושתו של אדם אשר לא הותיר אחריו כל צוואה. האדם ...

הלכת הגיל הרך, מהי?

במקרים שבני זוג אשר יש להם ילדים משותפים מחליטים על פרדה או גירושין עומדת סוגיית משמורת הילדים כאחד מסלעי המחלוקת הקשים ביותר, הן מבחינה הורית, הן מבחינה משפטית והן מבחינת הילדים. בני הזוג יכולים להחליט ביניהם, בהסכם, למי מהם תהיה המשמורת על הקטינים, לרבות זכויות שונות בדבר הסדרי הראייה והחינוך. במקרים שבני הזוג אינם מסוגלים להגיע להסכמה, יהיה תפקיד זה מונח על כתפיהן של הערכאות המשפטיות (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני).


אמת המידה אשר מנחה את בתי המשפט לבחון סוגיות משמורת היא עקרון טובת הילד. מדובר בעיקרון מוביל בענייני משמורת אשר אמור להיות גם אור לעיניהם של ההורים. מובן שטובת הילדים היא לגדול במחיצת הוריהם כזוג אוהב ויציב בתא משפחתי בריא. לפיכך ההחלטה בנוגע למשמורת ילדים, כאשר הוריהם פרודים, אינה אלא בחינת הרע במיעוטו. בבוא בית המשפט (או בית הדין הרבני) לבחון סוגיה העוסקת במשמורת ילדים, הוא מנסה להתחקות אחר הסדר אשר יגשים באופן המרבי את אינטרס הילדים ושמירה על קשר עם ההורה שאינו משמורן.


בחינת סוגיות אלו נעשית על בסיס תשתית עובדתית הכוללת עדויות, ראיות, חוות דעת מומחים, רצון הילדים וכיוצא באלה. אם מדובר בקטינים מתחת לגיל שש, אחד השיקולים המנחים את בית המשפט לקבוע את משמורת הילדים הוא חזקת הגיל הרך. סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי בית המשפט רשאי לקבוע את משמורת הילדים לפי טובת הקטין, ובלבד שבמקרים אשר אין בהם חשיבות להורות אחרת, תקבע משמורת קטינים עד גיל שש אצל אמם.


במילים אחרות, אם מדובר בילדים רכים בשנים (עד גיל שש), מתווסף למכלול השיקולים של בית המשפט שיקול נוסף. שיקול זה הוא גילם של הילדים, היות שהם קטני קטינים. על פי הלכת הגיל הרך, תימסר המשמורת על ילדים רכים בשנים לאם, אלא אם כן בנסיבות המקרה הגיע בית המשפט למסקנה כי יש לנהוג אחרת. הלכה פסוקה היא כי אף שמחויבותם של ההורים כלפי ילדיהם גדולה ואף שבתי המשפט נוטים לבחון סוגיות אלו בעיניים שוויוניות, מחקרים רבים הראו כי הקשר המתקיים בין ילדים רכים בשנים ובין אמם חזק מהקשר בין הילדים ובין אביהם.


המקור להלכת הגיל הרך במחקרים פסיכולוגיים עדכניים אשר עוסקים בקשר המיוחד אשר נבנה בין ילדים רכים ובין אמם, ובנזק אשר עלול להיגרם לקטינים בגיל הרך מניתוק מן האם אשר טיפלה בהם מלידתם והעניקה להם אהבה וחום. עם זאת, בעקבות המגמה בארץ לשיוויון בין המינים הונחה לאחרונה על שולחן הכנסת הצעת חוק המבטלת את חזקת הגיל הרך.

 

יש לכם שאלה בענייני משמורת ילדים? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing