בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הסכם גירושין מהו הסכם גירושין? מהם המחלוקות אשר אפשר לגשר עליהן בהסכם גירושין? ...
בגידה וגירושין מהי משמעות הבגידה בהליכי גירושין? האם בגידה יכולה להשפיע על מזונות ...
מזונות אישה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
תוקף הסכם לקבלת רכוש אשר נערך לאחר צוואה, מהו? אבי הלך לעולמו והותיר אחריו צוואה המחלקת באופן מדויק את רכושו ...
תביעה נגד סבים עבור תשלום מזונות לאחר שהאב ברח מארץ כיצד ניתן לגבות מזונות מאב אשר ברח לחו"ל? האם יש עילה לגבות ...
האם אישה זכאית למזונות אישה לאחר פרידה ובטרם גירושין? האם אישה אשר חיה עם בן זוג באותו הבית במשך תקופה ארוכה זכאית למזונות ...

ילד מורד

הדיבר הראשון בלוחות הברית קובע כי חובה על ילד לכבד את אביו ואת אמו. דיבר זה תקף גם כיום בדיני המשפחה בישראל. אם ילד מסרב לקיים את הסדרי הראייה אשר נקבעו לו עם אביו, עלול בית המשפט להכריז עליו כי הוא ילד מרדן. במקרה זה האב יכול לטעון כי מדובר בילד מרדן אשר אין הוא חייב בתשלום מזונות ילדים עבורו.


אם האב מסרב לשלם את מזונותיו של הילד בגין טענות כי הילד אינו מעוניין לראותו, מדובר בשאלה משפטית מורכבת יותר. אמנם האב אינו רשאי להפסיק לשלם את מזונות הילד ללא אישור בית המשפט, אך טענה מסוג זה יכולה בהחלט להיות עילה להגשת תביעה העוסקת בהפחתה וביטול דמי מזונות. עורכי דין המתמחים בתחום ממליצים לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ולא לנקוט אמצעים חד-צדדיים אשר עלולות להיות להם השלכות בהחלטת בית המשפט ובחינת תום לבו של האב.


השופטים מנסים להתחקות אחר הסיבות לשנאה בין הילד ובין האב ואם מדובר בעניינים הנוגעים לילד, לאחיו, לאם או לאב. במקרים אלו קיימים הבדלים גדולים בין בתי הדין הרבניים (הנוטים ביתר קלות לבטל או להפחית את דמי המזונות) ובין בתי המשפט לענייני משפחה (אשר מבטלים את דמי המזונות לעתים נדירות יותר).
 

למעשה, בית המשפט לענייני משפחה יבדוק אם הילד אשם בסירובו לראות את האב או שמא בחינת המקרה מגלגלת את האחריות לפתחו של האב או לאשמתה של האם.

 

לדוגמה, אב מכה או מתעלל אינו יכול לטעון כי אין הוא חייב במזונות ילדיו משום שהם אינם מעוניינים לראותו. אם מדובר בילד רך בשנים, בתי המשפט נוטים שלא לנקוט צעדים קיצוניים כלפיו, כגון הפחתת דמי המזונות. מיותר לציין כי ניתוק קשר המזונות בין האב לילדיו יכול להיות בעל משמעות קשה ביותר בניסיונות עתידיים לפשרה בין הצדדים.

 

ילדים מורדים בעקבות הסתה של האם


על פי רוב תקבל האם את המשמורת על הילדים, והאב יזכה להסדרי ראייה ויחויב בתשלום מזונות. עם זאת, לא אחת נותרים המשקעים והכעסים בין בני הזוג גם לאחר הגירושין. משקעים אלו עלולים להביא להסתה של הילדים מצד האם נגד האב. הלכה פסוקה היא כי הילדים אינם יכולים לסבול עקב התנהגותה של האם. לפיכך גם במקרים שהילדים פיתחו אנטגוניזם כלפי האב בעקבות הסתה מצד האם, לא יהיה בכך כדי לשלול מהם את מזונותיהם.


פעמים רבות יַפנה בית המשפט את הצדדים לטיפולים פסיכולוגיים או לסיוע מצד יחידות הסיוע כדי לגשר על הפערים ביניהם ולהביא לשלום בית ולקשר תקין בין האב לילדיו. גם במקרים שמוכחת סרבנות בוטה מצדו של הקטין, יש צורך בביטויים חריגים בחריפותם כדי להביא לשלילת דמי המזונות לחלוטין. המקרה הנפוץ יותר בעניינם של ילדים סרבנים הוא הפחתת דמי המזונות לשיעור המינימלי (מזונות הכרחיים בלבד).

 

יש לכם שאלה בענייני משמורת ילדים? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing