בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
גירושין ללא הסכמה - תביעת גירושין מהם גירושין ללא הסכמה? מהן עילות גירושין ללא הסכמה? כיצד ניתן ...
בקשה ליישוב סכסוך בקשה ליישוב סכסוך הינה הליך אשר קיים בבית המשפט לענייני משפחה ...
סעדים זמניים בהליכי גירושין בענייני גירושין עומדות לזכותו של כל אחד מהצדדים לבקש סעדים זמניים ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם ישיבה בחדר סמוך בעת עריכת צוואה היא השפעה על המצווה? כיצד ניתן להוכיח השפעה בלתי הוגנת על מצווה? האם חתימה על צוואה ...
האם אישה לא ילדים זכאית למזונות אישה מבעלה? בני זוג מתגרשים לאחר חמש שנים. הגבר משתכר יפה מאד (מעל עשרת אלפים ...
כיצד ניתן להוכיח בגידה של אישה בבית המשפט בהליך גירושין? מהי המשמעות של בגידה מצד האישה בהליך גירושין וכיצד ניתן להוכיח ...

מסוגלות הורית

אחד הנושאים החשובים ביותר בהליכי גירושין הוא שאלת המשמורת. במרבית המקרים בתי המשפט קובעים כי משמורת הילדים תהיה בידי הורה אחד, אשר יוגדר "הורה משמורן", ובן זוגו ישמור על קשר עם ילדיו בדרך של הסדרי ראייה. קביעת ההורה המשמורן היא החלטה אשר תלויה ישירות בנסיבות המקרה מבחינת כלל הצדדים המעורבים.


קביעה זו נעשית בהסתמך על חומר הראיות אשר מוצג בפני בית המשפט, לרבות עדויות, חקירות, תסקירים, חוות דעת מומחים וכיוצא באלה. הלכה פסוקה היא כי בבוא בית המשפט להכריע בשאלה זו עליו לקבוע את הסדרי המשמורת המגשימים במידה המרבית את עקרון טובת הילד ואינטרס הילדים ליהנות ממסגרת יציבה במשמורתו של ההורה אשר נמצא מתאים יותר.


כאמור, מסוגלות הורית היא בחינה הבודקת מהי יכולתם של ההורים לספק לילדים את צורכיהם הפיזיים והנפשיים. בבחינת מסוגלות הורית נבדקים משתנים רבים, כגון בגרותם הנפשית של ההורים, יחס הילדים אליהם, יחסם אל הילדים, עבודתם ואחריותם.


מסוגלות הורית טובה היא גם היכולת לספק לילדים סביבה תומכת מבחינה כלכלית, חברתית ורגשית. בתי המשפט מתקשים במקרים אלו לקבוע את ההורה המשמורן כאשר לשני ההורים מסוגלות הורית טובה. במקרים אלו בית המשפט בוחן מיהו ההורה אשר יאפשר את שמירת הקשר עם ההורה האחר בצורה הטובה ביותר. לעתים בתי המשפט יכולים לקבוע גם משמורת משותפת של ההורים על הילדים, אך מדובר במקרים חריגים בלבד.

 

סיוע בחוות דעת מומחים - פסיכולוגיים ופקידות סעד


בחינת מסוגלות הורית נעשית בדרך כלל בבית המשפט באמצעות חוות דעת של מומחים בתחום, כגון פקידי סעד ופסיכולוגיים. עורכי חוות הדעת נפגשים עם ההורים ועם הילדים, ובמפגשים אלו נשאלות שאלות רבות המנסות להתחקות אחר מסוגלותם ההורית של ההורים.

 

שופט בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע דניאל טפרברג כתב בפסיקתו על משקלו הרב של תסקיר מטעם פקידת סעד: "תסקירי פקידת הסעד מהווים אמצעי משמעותי וחשוב במסכת הראיות שיובאו בפני בית המשפט במסגרת עניינים העוסקים במשמורת קטינים. התסקירים הינם בגדר חוות דעת המעניקות למונח העמום 'טובת הילד' ממשות ותוכן קונקרטי. לפקידי הסעד יש את הכלים, הניסיון והמומחיות המקצועית לבחון את השאלות המתעוררות כאשר הקטינים נמצאים חוצץ בין שני ההורים הניצים".


בשנים האחרונות מתפתחת מגמה בפסיקת בתי המשפט לייחס חשיבות גם לרצון הילדים תוך כדי ראייתם כבעלי זכויות ודעה. חוות דעת אלו יכולות להיות בעלות משקל רב ביותר, שכן בתי המשפט נוטים להתייחס ברצינות רבה לתסקירים מצד גורמים מקצועיים.


עם זאת, בכל מקרה תהיה ההחלטה הסופית נתונה בידי בית המשפט. בית המשפט אמנם מעניק משקל רב למסוגלות ההורית של הצדדים, כפי שעולה מחוות דעתם של המומחים השונים, אך החלטה בדבר המשמורת היא לשיקולו של בית המשפט לאחר בחינת מכלול הראיות ונסיבות המקרה.

 

יש לכם שאלה בענייני משמורת? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing