בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
כל מה שצריך לדעת על מזונות אישה הדין העברי קובע כי בעל יהודי חייב במזונות אשתו. האישה אינה חייבת ...
ועדת שניט - המשמעות וההשלכות על משמורת ילדים בישראל סקירה על ועדת שניט, המלצותיה ומסקנותיה והשלכות המלצות אלו על ...
ירושה וחובות האם חובות עוברים בירושה? אלו חובות נמחקים עם פטירתו של החייב ואלו ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
הפרדה בין אחים במסגרת תביעת משמורת האם במסגרת משמורת ניתן להפריד בין אחים באופן בו הבן יהיה עם האמא ...
הבדל בין הסכם לשלום בית ולחלופין גירושין לבין הסכם גירושין מהו ההבדל בין הסכם גירושין לבין הסכם לשלום בית ולחלופין גירושין? ...
מהן הסנקציות אשר ניתן להפעיל על סרבן גט? מה הסנקציות בהן ניתן לנקוט במקרה של סירוב גט מצד הבעל?   מהשאלה ...

משמורת משותפת

מרבית הסכמי הגירושין והחלטות בתי המשפט בענייני משמורת מעניקים את משמורת הילדים להורה אחד (בדרך כלל האם), וההורה השני זוכה להסדרי ראייה המאפשרים לו לשמור על קשר עם ילדיו. בשנים האחרונות, משהתרחבה התפיסה הליברלית בחברה הישראלית ובמערכת המשפט, אפשר לראות שבמקרים רבים השופטים פוסקים על משמורת משותפת.

 

למעשה, משמורת משותפת – להבדיל ממשמורת רגילה – מחלקת את המשמורת בין ההורים שווה בשווה (או כמעט שווה), והילדים שוהים אצל ההורים לסירוגין ובהיקפים נרחבים. במילים אחרות, ילדים אשר הוריהם מקיימים משמורת משותפת עליהם נהנים משני בתים ומהרגשת משפחה, למרות הגירושין.

 

 

יתרונות המשמורת המשותפת

 

מיותר לציין כי היתרון הגדול במשמורת משותפת הוא  שהילדים סובלים פחות מפרדת הוריהם, הילדים אינם עדים להתכתשויות בין ההורים, ואין הם קלף מיקוח או כלי שההורים מתנגחים זה בזה באמצעותו.

 

משמורת משותפת היא מקור לשוויון בנטל מבחינת ההורים, ושניהם זוכים להיות דמויות משמעותיות בחיי הילדים. ממחקרים אשר נערכו בתחום עולה כי אבות המקיימים משמורת משותפת עם האם מרגישים מעורבות ואחריות גדולה יותר כלפי הילדים, יותר מאבות אשר רואים את ילדיהם בהתאם להסדרי ראייה בלבד.

 

חסרונות המשמורת המשותפת


משמורת משותפת טומנת בחובה גם חסרונות לא מעטים. ראשית, הפרֵדה אינה מושלמת הואיל ועל ההורים להתגורר זה סמוך לזה כדי שהילדים יוכלו ללכת לבית הספר, לחוגים וכדומה מבית כל אחד מההורים.


שנית, בעקבות חוסר קביעות ויציבות הילדים עלולים להרגיש אבדן. מעברים בלתי שגרתיים, ובזמנים לא קבועים, בין הבתים השונים, עלולים להפריע להתפתחותם של הילדים.
 

התנאים לקיום משמורת משותפת

 
על אף ההתקדמות הליברלית בפסיקה, עדיין משמורת משותפת היא החריג בעיני בית המשפט. התנאי הראשון לקביעת משמורת משותפת הוא מערכת היחסים בין ההורים. ההורים המעוניינים במשמורת משותפת חייבים להציג בפני בית המשפט תמונה ובה שוררים ביניהם יחסי אמון, הבנה וכבוד הדדי. הורים אלו נדרשים גם להוכיח תקשורת תקינה ויכולת מתיחת ביקורת הדדית.


זאת ועוד, כדי שבקשה למתן משמורת משותפת תתקבל בבית המשפט, רצוי כי ההורים יציגו גם פתרונות רלוונטיים מבחינת הסידורים הטכניים. לדוגמה, מגורים בסמיכות זה לזה ומתן מענה לדרישות הילדים בכל בית. לא די במסוגלות הורית טובה מצד שני ההורים כדי לקבוע משמורת משותפת.


לצורך קביעת משמורת משותפת נעזר בית המשפט לאחר פתיחת תיק הגירושין בחוות דעת מומחים לעניין. יפים לכך דבריה של השופטת שושנה שטמר: "יש פנים לכאן ולכאן להחלת הסדר של משמורת משותפת של שני ההורים ויישומו ייבחן לגופו בכל מקרה ונסיבותיו. ברי כי לא בכל מקרה ניתן ליישם הסדר זה. יישומו בטרם עת ובטרם הבשילו התנאים לכך, יביא לפגיעה בטובת הקטין. לפיכך, בבוא בית המשפט להכריע בסוגיה זו, לא די במסקנה כי לשני ההורים יש מסוגלות הורית, ועל בית המשפט להיעזר לצורך הכרעתו בעניין זה, בחוות דעת מומחה מקצועי אשר בחן את מכלול הנסיבות, טובת הקטין והתאמת ההורים להחלת ההסדר של משמורת משותפת".

 

יש לכם שאלה בענייני משמורת? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing