בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
תביעת אבהות: היבטים מהפן הגברי ישנם לא מעט מקרים בהם תביעת האבהות מגיעה דווקא מצידו של האב, שכן ...
ירושה וחובות האם חובות עוברים בירושה? אלו חובות נמחקים עם פטירתו של החייב ואלו ...
מעשה כיעור, מהו? מעשה כיעור מצד האישה בא לידי ביטוי במכלול של התנהגויות מטעמה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
האם ניתן, במסגרת צוואה, לפנות יורש הגר בנכס של המנוח? אב ציווה בצוואתו להוריש שלושה נכסים לשבע בנותיו. בשתיים מהדירות ...
מהו החוק לגבי ידועים בציבור כאשר מדובר בזוג חד מיני? האם בני זוג חד מיניים חייבים להגדיר עצמם בתור ידועים בציבור? מה ...
העברת אפוטרופסות מאב ביולוגי לאב חורג בגין אי קיום קשר האם ניתן להעביר את האפוטרופסות על ילד מאביו הביולוגי לאביו החורג ...

שיקולים בקביעת משמורת ילדים

במקרים שהורים פונים לדרך של גירושין או פרדה נדרש בית המשפט להכריע בסוגיית המשמורת של הילדים. בבוא בית המשפט לבחון למי מן ההורים תינתן המשמורת על הילדים עומד לנגד עיניו עקרון טובת הילד. עיקרון זה הוא שיקול מוביל בסוגיית המשמורת, ובמסגרתו מתחקה בית המשפט אחר יכולתם של הצדדים להעניק לילדיהם חינוך וערכים. יכולת זו כוללת הענקת מענה עבור צורכיהם הפיזיים, הנפשיים והחומריים של הילדים. 

 

במרבית המקרים המשמורת על הילדים מוענקת לאם, והאב זוכה להסדרי ראייה (בדרך כלל פעמיים בשבוע וכל סוף שבוע שני). עם זאת, קיימים מקרים שהאב זוכה במשמורת הילדים, ולעתים בית המשפט קובע כי מתקיימים התנאים לקבוע משמורת משותפת של שני ההורים גם יחד. במכלול השיקולים בקביעת המשמורת בתי המשפט מתחשבים קודם כול בגילם של הקטינים. האם תזכה במשמורת הקטינים כאשר הילדים מתחת לגיל שש, מכוח הלכת הגיל הרך. הלכה זו מתיישבת עם פסיקתם של בתי המשפט ועם מחקרים פסיכולוגיים בעניין זה, אשר קבעו כי בגילים אלו הילדים זקוקים יותר לאם.

 

עם זאת, בשנים האחרונות השתנתה המגמה, ואנו רואים יותר ויותר פסקי דין המקנים לאב את המשמורת ולאם רק הסדרי ראייה. כיום גם המחוקק מתחיל לאמץ את המגמה, ולשולחן הכנסת הוגשה הצעת חוק המשווה בין האב לאם לעניין המשמורת כך שגם חזקת הגיל הרך תתבטל ומשמורת הילדים תופקד בידי ההורה שנמצא מתאים יותר.

 

ברוב המקרים, כאשר מוגשת על ידי אחד ההורים תביעה למשמורת, בית המשפט ממנה את פקידת הסעד במקום מגורי הצדדים ליתן תסקיר והמלצות בידי מי תופקד משמורת הילדים. לעתים פקידת הסעד ממליצה בתסקיר המוגש לבית המשפט לערוך לצדדים אבחון למסוגלות הורית אשר ייתן אינדיקציה טובה יותר בידי מי להפקיד את המשמורת על הילדים. יודגש כי בעיקרון שני ההורים ממשיכים להיות האפוטרופוסים של הילדים, גם כאשר המשמורת נתונה לאחד ההורים.

 

 

 

רצון הילדים, האם שיקול?


גם רצונו של הילד הוא משקל במכלול השיקולים של בית המשפט בבואו להכריע בידי מי מההורים תהיה המשמורת. מובן שלא רצון של ילד קטין בן שמונה כרצון ילד בוגר בן 16.

 

שינוי משמורת, האומנם?

 

כמו פסקי דין אחרים העוסקים בדיני משפחה (כגון מזונות ילדים), גם פסק דין בענייני משמורת הוא דינמי ונתון לשינויים. תביעות לשינוי משמורת יכולות להיות מוגשות לפתחן של הערכאות המשפטיות, בהתאם לשינויי נסיבות מהותיים. שינויי נסיבות אלו יכולים לנבוע מהסתה של ממש מצד ההורה המשמורן נגד ההורה האחר, טענות כלפי ההורה המשמורן בדבר אי-מתן מענה לצורכי הילדים ועוד.

 

להן כמה דוגמאות למקרים שבית המשפט העביר את המשמורת מהאם לאב: במקרה אחד קבע בית המשפט כי משמורת הילדים תעבור מן האם אל האב בעקבות אי-שיתוף פעולה עם גורמי הרווחה. במקרה אחר העביר בית המשפט את המשמורת מהאם לאב עקב הצטרפותה של האם לכת. במקרה נוסף העביר בית המשפט את המשמורת מהאם לאב בעקבות מעבר של האם לעיר רחוקה בלי לקבל את הסכמתו של האב.

 

יש לכם שאלה בענייני משמורת ילדים? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing