בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
הסדרי ראיה מהם הסדרי ראייה? כיצד קובע בית המשפט את היקף הסדרי הראייה? אימתי ...
כללי הברזל למזונות ילדים כללי הברזל לדיני מזונות ילדים - עקרונות לחיוב הורה יהודי במזונות ...
מזונות מן העיזבון סעיף 56 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע כי לאחר פטירתו של אדם, זכאים ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
תביעה לשלום בית לאחר הגשת תביעת מזונות לבית המשפט האם אישה יכולה להגיש תביעה לשלום בית לבית הדין הרבני, לאחר שהוגשה ...
האם אישה זכאית למזונות אישה לאחר פרידה ובטרם גירושין? האם אישה אשר חיה עם בן זוג באותו הבית במשך תקופה ארוכה זכאית למזונות ...
כיצד ניתן להוכיח בגידה של אישה בבית המשפט בהליך גירושין? מהי המשמעות של בגידה מצד האישה בהליך גירושין וכיצד ניתן להוכיח ...

חלוקת רכוש - שווי נכסי קריירה

תביעות רכוש במסגרת הליכי גירושין הן הליכים משפטיים אשר נועדו לחלק את הרכוש המשותף של הצדדים בעת פקיעת ברית הנישואין ביניהם. הרכוש המשותף של בני הזוג מתבטא לא רק בנכסים, כגון מקרקעין, חשבונות בנק, קרנות פנסיה וכדומה. פעמים רבות אפשר לטעון לחלוקת רכוש גם בעבור נכסי קריירה - כאשר הנטל מתחלק בין בני הזוג באופן שאחד הצדדים פונה לפתח את הקריירה האישית, והצד האחר משקיע את מרצו בטיפול במשק הבית ובילדים. 

 

יכולתו של אדם לפתח קריירה ולעלות בסולם הדרגות הכלכלי היא יכולת אשר מושפעת ממגוון רחב של גורמים. בין גורמים אלו אפשר לציין את כישוריו האישיים של האדם, את המקצוע שהוא בחר, את המוניטין האישי אשר רכש ואת ניסיונו בתחום. חלק מיכולת השתכרות זו אינו בא לאדם בדרך הטבע. פעמים רבות מדובר בפרי אשר גדל והבשיל במשך שנים רבות של שקידה, לימודים, מאמץ והתנסות.

 

מיותר לציין כי רכישה של כל אחד מאלה דורשת מהאדם השקעה של זמן ומשאבים כלכליים. מלבד זה, ידוע כי לא תמיד בני זוג יכולים לממן ולמצוא את המשאבים הדרושים לפיתוח הקריירה של שניהם גם יחד. לפיכך פעמים רבות עשויים בני הזוג לעמול יחד כדי שאחד מהם יגביר את כושר השתכרותו לרווחת המשפחה, בעוד בן הזוג השני תומך בו ומסיר דאגות מליבו בנושאים הקשורים לילדים ולמשק הבית. במקרים אלו נכסי הקריירה אשר נצברו אצל אחד נועדו לשמש לא את הפרט אלא את המשפחה כולה.

 

כיצד מחשבים נכסי קריירה?
 

נכסי קריירה אשר נתבעים בתביעת הרכוש יכולים להיות בעלי ערך כלכלי רב. הלכה פסוקה היא כי בבואו של בית המשפט לבחון את הפער אשר נוצר בעקבות שנות הנישואין ובמהלכן, יש לגרוע את אשר היה בידי בני הזוג לפני הנישואין וכן את התרומה לכושר ההשתכרות מבחינת הכישורים האישיים של בן הזוג. מלבד זה, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על החישוב, כגון השכלת בני הזוג, רמת ההשכרות במרוצת השנים (מתחילת הקשר עד סופו), הניסיון אשר צבר כל אחד מבני הזוג, הוויתורים אשר ויתרו הצדדים ועד כמה תרם כל אחד מהם לטובת המשפחה ובן זוגו.

 

יודגש כי חישוב נכסי הקריירה שונה בהתאם לנסיבות המקרה, ואין מקרה אחד לדומה למשנהו. שופט בית המשפט העליון אליעזר ריבלין עמד על כך בפסיקתו: "נדמה כי מגוון המקרים השונים שיכולים להתעורר הוא בלתי-מוגבל. כללי החלוקה והאיזון ייקבעו ממקרה למקרה. טוב לה להלכה שתתפתח עקב בצד אגודל. אין דומה המקרה של בני זוג שהתגרשו מספר שנים לאחר שנשאו למקרה של שניים שהתגרשו כעבור שני עשורים. אין דומה המקרה של בני זוג שפיתחו לעצמם קריירה במקביל, למקרה של בן זוג שוויתר על התפתחותו המקצועית על-מנת לאפשר לשותפו-לחיים לקדם את כושר השתכרותו לרווחת המשפחה".

 

צורת תשלום נכסי הקריירה משתנה ממקרה למקרה ותלויה בנסיבות הרלוונטיות. במקרים שמדובר בפערים גדולים בין בני הזוג, הן מבחינת השכר והן מבחינת יכולת ההשתלבות בשוק העובדה, יעדיף בית המשפט להורות על סיום הקשר הכלכלי בין הצדדים בדרך של תשלום חד-פעמי.

 

דרך זו מאפשרת לצד המקבל את התשלום להימנע מאי-ודאות כלכלית. תשלום חד-פעמי גם מביא לפרדה מוחלטת של בני הזוג. עם זאת, אפשר גם לקבוע תשלומים עבור נכסי קריירה בדרך של תשלום תקופתי (עתי). אם יקבע בית המשפט תשלום עתי, יוצמד התשלום למשכורת הנוכחית של בן הזוג, והצד המשלם לא ימצא את עצמו כבול לעבודה מסוימת.

 

לסיכום, נכסי קריירה הם נכס לכל דבר, ואפשר לתבוע אותם בהליכי גירושין. עם זאת, הוכחתם וקביעת שיעורם הן עניין משפטי מורכב הדורש סיוע של עורכי דין המתמחים בתחום.

 

יש לכם שאלה בענייני חלוקת רכוש? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

קרא עוד בנושא: הסכם ממון לפני נישואין
 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing