בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
אלימות במשפחה מהי אלימות במשפחה? כיצד ניתן להתמודד עם אלימות בין בני משפחה? ...
כל היתרונות של הסכם ממון בין ידועים בציבור מכיוון שלא אחת יחסים של יגועים בציבור הם יחסים ארוכי טווח, הזהים ...
ירושה וחובות האם חובות עוברים בירושה? אלו חובות נמחקים עם פטירתו של החייב ואלו ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
כיצד חושפים מסמכים רלבנטיים במסגרת תביעת רכוש? כיצד ניתן להוכיח שבן הזוג הבריח נכסים לפני הגירושין? האם בית המשפט ...
מה יש לכלול במסגרת הסכם גירושין? האם ניתן לכלול במסגרת הסכם גירושין גם עניינים הקשורים לילדים ...
האם עקרת בית רשאית לתבוע נכסי קריירה מרופא? אני עקרת בית ובעלי הינו רופא. אנו נמצאים בהליכי גירושין. כאשר ...

זכויות פנסיה במסגרת הליך גירושין

זכויות פנסיה הן זכויות בנות איזון ככל נכס אחר. בחלוקת רכוש בגירושין מאזנים את זכויות הפנסיה שצברו הצדדים בזמן הנישואין. חישוב הגמלה בבית המשפט נעשה על ידי התייחסות לתקופת החיים המשותפים, ולעתים נעשה חישוב זה בסיועו של אקטואר אשר שם את זכויות הפנסיה של כל אחד מהצדדים. במקרים שקיים חוסר איזון בין נכסי הפנסיה בין בני הזוג, רשאי בן הזוג אשר יצא בהפסדו לדרוש את חלקו מנכסי הפנסיה של בן הזוג.


פעמים רבות קודמים הליכי הגירושין לזכאות לקבלת פנסיה הואיל והפנסיה משולמת לגמלאי רק בעת פרישתו, כלומר זכויות פנסיוניות מחולקות בין בני הזוג כאשר הן משולמות בפועל. יודגש כי חלקו של בן הזוג בפנסיה הוא רק בגין תקופת הנישואין, ולא בעבור תקופה הקודמת לנישואין.


מיותר לציין כי הזכות לקבלת חלק בפנסיה של בן הזוג היא רק כאשר יש פערים בגובה הפנסיה, אולם כאשר לשני בני הזוג פנסיה שווה, הרי שהסכומים יתקזזו, וכל אחד מבני הזוג יישאר עם הפנסיה שלו.
העובדה כי חלוקת הזכויות הפנסיוניות יכולה להיעשות רק בעת יציאת בן הזוג לגמלאות עלולה ליצור בעיתיות מסוימת. במקרים אלו עלולים בני הזוג להיות תלויים זה בזה גם לאחר פירוק קשר הנישואין מחמת השארת מעין "זנבות" לא פתורים.

 

אופן תשלום זכויות פנסיוניות


על פי רוב, הצדדים אינם מעוניינים לקשר מסוג זה לאחר הגירושין. לפיכך קיימת אפשרות נוספת להביא לאיזון זכויות הפנסיה עוד בפתיחת תיק הגירושין. אם ישנה הסכמה מצד שני הצדדים, אפשר לחשב, נכון למועד הגירושין, את הזכויות הפנסיוניות הלא נזילות. חישוב זה, הנקרא "היוון", ניתן להיעשות גם ללא המתנה ליציאה לגמלאות. מטרתו של ההיוון היא לכמת לערך עכשווי את הזכויות הפנסיוניות. עם זאת, היוון זה דורש מבן הזוג אשר צבר את הזכויות הפנסיוניות להמציא עבור התשלום מקור כספי זמין. מקור כספי זה יכול להיגזר משווי חלקו של בן זוג זה בדירת המגורים המשותפת.


היוון הוא בעל יתרונות רבים מבחינת שני הצדדים. מבחינת בן הזוג אשר צבר את הכספים, אין הוא כפוף עוד לבן זוגו, ובעת יציאתו לפנסיה הוא נהנה משקט נפשי בידעו כי הכספים הממתינים לו הם שלו. בן הזוג האחר יכול גם הוא להרגיש סיפוק, שכן הכספים נמצאים בחזקתו כבר עכשיו, ואין הוא תלוי ביציאתו של בן זוגו לגמלאות. בעניין זה, כמו ביתר הנושא של חלוקת כספי הפנסיה, מומלץ ורצוי להיוועץ עם עורך דין דיני עבודה.


פנסיה תקציבית


פנסיה תקציבית היא פנסיה אשר משולמת לזכאי כל עוד הוא בחיים, ולכן בן הזוג הזכאי לקבל את חלקו בפנסיה של בן זוגו יפסיק לקבל את הכספים עם מות בן הזוג. בהיוון הפנסיה מקבל עליו כל צד סיכון של הפסד הואיל והחישוב זה נעשה בהתאם לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדבר תוחלת החיים הממוצעת.

 

במילים אחרות, בן הזוג המקבל עלול לקבל סכום נמוך יותר מהמגיע לו כאשר בן זוגו מאריך ימים מעבר למשוער, ואילו בן הזוג המשלם עלול לצאת בהפסדו אם בן זוגו ילך לבית עולמו לפני שהגיע לגיל הממוצע. לפיכך בני הזוג נדרשים לבחור אם הם מוכנים לקחת סיכון זה במסגרת היוון הזכויות הפנסיוניות.


עיגון זכויות פנסיה יכול להיות גם חלק מהסכם גירושין בין הצדדים. במקרה זה בני הזוג פונים לקבלת ייעוץ מאקטואר, וזה מגיש עבורם חוות דעת מקצועית המעריכה את שווי זכויות הפנסיה ההדדיות. לאחר אישורו של הסכם הגירושין בבית המשפט, הוא יכול להביא לחלוקת זכויות הפנסיה באופן יחסי עם יציאת בן הזוג לגמלאות. אפשר להטיל עיקול על זכויות הפנסיה כך שבעת שיֵצא בן הזוג האחר לגמלאות, לא קיים חשש כי הוא ינסה להבריח את הכספים ובכך להביא לקיפוח הצד האחר.

 

יש לכם שאלה בענייני גירושין? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing