בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
פגמים בצוואה מהם פגמים בצוואה? אימתי יביאו פגמים בצוואה לפגיעה בכשרותו של ...
אפוטרופוס לרכוש ולגוף עבור חסוי מהי אפוטרופוס? כיצד מוגשת בקשה למינוי אפוטורפוס?
הסכם ממון מדורג ניתן לקבוע מעין מדרגה, שלב שממנו והלאה יחול שיתוף ברכוש בין בני ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
תביעה להפחתת מזונות בגין שיפור כלכלי במצבה של האישה? האם אישה זכאית למזונות ילדים מנשואים ראשונים כאשר היא נישאה בשנית ...
סירוב להתגרש מצד האישה - האם אפשרי כפיית גט? אשתי מסרבת להתגרש ומעוניינת בשלום בית. האם אני יכול לכפות עליה ...
האם יש הבדל בין הסכם ממון להסכם לחיים משותפים? מה ההבדל בין הסכם לחיים משותפים לבין הסכם ממון? הסכם ממון נערך ...

צוואה בכתב יד

חוק הירושה בישראל מכיר בכמה דרכים לעריכת צוואה. אחת הדרכים הללו הי עריכת צוואה בדרך של מסמך הכתוב בכתב ידו של המצווה. צוואה זו קרויה בעגה המשפטית צוואה בכתב יד. צוואה בכתב יד היא צוואה קבילה על פי החוק, אך המחוקק קבע כי עליה לעמוד בכמה תנאים מצטברים אשר מוכיחים את כשרותה.


ראשית, צוואה בכתב יד צריכה לכלול את תאריך עריכתה ולשאת את חתימתו האישית של המצווה בכתב ידו. בית המשפט עלול שלא לאשר צוואה בכתב יד כאשר חתימת המצווה אינה אותנטית וברורה. ידוע כי חתימה זו יכולה להביע על גמירות דעתו של המצווה בבואו להחליט כיצד הוא מעוניין לחלק את רכושו.


ההלכה הפסוקה קבעה כי רצון המת הוא העיקרון החשוב ביותר אשר מוביל את בחינת כשרותן של צוואות. לפיכך חתימה מקורית בצוואה בכתב יד יכולה להעיד על רצון זה. מלבד זה, צוואה בכתב יד צריכה להיות ערוכה מתחילתה עד סופה בכתב ידו של המצווה. חשיבות רבה ישנה לתנאי זה.


צוואה בכתב יד - ללא צורך בעדים

 

להבדיל מצוואות אחרות, כגון צוואה בעדים, צוואה בפני רשות או צוואה בעל פה, צוואה בכתב יד אינה דורשת מהמצווה להציגה בפני עדים. מלבד זה, חתימה של עדים נוספים על הצוואה אינה תנאי לקבילותה. לפיכך צוואות בכתב יד נחשבות פעמים רבות מסמכים בעייתיים אשר המחלוקות בנוגע אליהן מונחות לפתחם של בתי המשפט לענייני משפחה. לדוגמה, בית המשפט נדרש לבחון לאחרונה אם מכתב התאבדות אשר נמצא לצד גופתה של מנוחה הוא צוואה בכתב יד (הוחלט כי כן).


יודגש כי צוואה בכתב יד צריכה להיות ערוכה כולה בכתב ידו של המצווה. עריכת צוואה זו באמצעות מחשב לצורך יצירת מסמך מסודר וראוי אינה צוואה בכתב יד. לצוואה שנערכה באמצעות המחשב חייבים להיות שני עדים.

 

 


יתרונות וחסרונות


צוואה בכתב יד נהנית מכמה יתרונות, אך טומנת בחובה גם חסרונות לא מעטים. היתרון הבולט בצוואה זו הוא היכולת לערוך אותה לבד ובלי להזדקק לסיוע מצד מכרים (דוגמת צוואה בעדים) או עורך דין צוואות. עם זאת, צוואות אינן עניין פשוט; מדובר במסמך אשר לשון לא מדויקת בעריכתו עלולה להביא לאי-מילוי רצונו של המת. פעמים רבות יכולים מתנגדים לצוואה בכתב יד לתקוף את ניסוחה ולטעון כי דבריו של המצווה הוצאו מהקשרם. לפיכך מומלץ להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום כדי שנכסי הירושה יעברו ליורשים באופן התואם את רצונו של המצווה.


התנגדות לצוואה בכתב יד


פעמים רבות נתקלת צוואה בכתב יד בהתנגדות מצדם של גורמים שונים הרואים את עצמם מנושלים שלא בצדק מן הצוואה. עילות רבות ישנן להתנגדות לצוואה בכתב יד, קל וחומר כאשר בעקבות התיקון לחוק הירושה המחוקק מכיר בצוואה בכתב יד גם במקרים שהצוואה אינה נושאת תאריך או חתימה כנדרש. חריגים אלו מביאים את בתי המשפט לבדוק בציציות את המקרה המונח לפניהם בניסיונם להתחקות על נסיבות עריכת הצוואה.


לדוגמה, במקרים שעיקר הרכוש מועבר על בסיס צוואה בכתב יד לנהנה אחד, תוך כדי נישול שאר בני המשפחה , בית המשפט יבחן אם הייתה על המצווה השפעה בלתי הוגנת. מיותר לציין כי כאשר הצוואה היא צוואה בכתב יד, הנטל העיקרי להוכיח את כשרותה הוא הוכחת כתב ידו של המצווה. בחינת כשרותה של צוואה בכתב יד נעשית על בסיס מכלול הנסיבות.

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.
 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing