בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
פירוק שיתוף בדירה פירוק שיתוף בדירת מגורים משותפת איננו פירוק שיתוף רגיל בנכס מקרקעין. ...
מזונות לגבר - מה אומר הדין הישראלי? ניתן לראות מגמת שינוי בפסיקת המזונות לטובת הגבר, אך נדגיש כי פעמים ...
ירושת דירת מגורים על פי דין כאשר עוברת דירת מגורים בירושה, על פי דין, היא לא מוגדרת כעסקת מקרקעין. ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
עזרה בעריכת צוואה הדדית מבחינת כללים לעריכתה מהי צוואה הדדית ומה חשוב לדעת כאשר עורכים צוואה זו? צוואה הדדית ...
הוראה בצוואה על הורשת כספים לנכד לאחר נישואין כשרים בלבד האם ניתן להורות בצוואה כי רכוש מסוים יעבור לנכד הראשון אשר יתחתן? ...
האם ישיבה בחדר סמוך בעת עריכת צוואה היא השפעה על המצווה? כיצד ניתן להוכיח השפעה בלתי הוגנת על מצווה? האם חתימה על צוואה ...

השפעה בלתי הוגנת

צוואה היא מסמך שאדם חותם עליו בחייו ומקבל תוקף יום לאחר מותו. מדובר במסמך הקובע את אופן חלוקת רכושו של המצווה ליורשיו השונים. הצוואה היא מסמך משפטי חשוב ביותר אשר בתי המשפט מגנים עליו מכוח הלכת "רצונו של אדם כבודו". רצון המת הוא העיקרון העומד ביסודה של הצוואה, ועל כן היא נבחנת במשקפיים חשדניים ביותר כאשר עולה חשש שעל המצווה הופעלה השפעה בלתי הוגנת.

 

קשישים הנמצאים בסוף דרכים נוטים פעמים רבות לפתח תלות פיזית ונפשית בסובבים אותם. כפועל יוצא מכך מסייעים רבים פועלים כדי להטות את לבם של הקשישים באופן שהקשישים יצוו לטובתם רכוש בעת פטירתם. לא כל השפעה על מצווה היא השפעה בלתי הוגנת. עם זאת, קיימים מקרים לא מעטים שההשפעה על המצווה הייתה אסורה, ואפשר לדרוש מבית המשפט לבטל את הצוואה המדוברת.

 

 

 

בית המשפט רשאי להורות על ביטולה של צוואה בגין שלושה מקרים: זיוף, טעות או השפעה בלתי הוגנת. החוק קובע כי השפעה בלתי הוגנת על מצווה עלולה להביא לעריכתה של צוואה תוך כדי תרמית, אונס, תחבולה או איום. במקרים שנדרש בית המשפט לבדוק את קיומה או את אי-קיומה של השפעה בלתי הוגנת, עליו לבחון את הראיות אשר מוצגות בפניו. כל מקרה נבחן לגופו.

 

לדוגמה, צוואה אשר נערכה לא בשפתו של המנוח, צוואה שנערכה לאחר שאיבד המצווה את יכולתו להבין את טיבה (לדוגמה, כאשר מועד עריכת הצוואה מאוחר ממועד אבחון אלצהיימר מתקדם אצל המצווה) וכדומה. במקרים אלו מנסה בית המשפט להיכנס לעובייה של הקורה תוך כדי בחינת מערכות היחסים השונות בין הצדדים ובין המצווה, לא רק בשנותיו האחרונות אלא גם במשך חייו.

 

הוכחת השפעה בלתי הוגנת

 

כאמור, לא כל השפעה על המצווה היא השפעה בלתי הוגנת השוללת את כשרותה של צוואתו. דרכו של הטוען להשפעה בלתי הוגנת על מצווה היא לרוב מסלול מפותל הנוגע בסוגיות משפטיות מורכבות במסגרת הליך התנגדות לצוואה. ראשית, על הטוען להשפעה בלתי הוגנת להראות כי המנוח היה נתון בשנותיו האחרונות להשפעה (לדוגמה, תלות סיעודית או ערירות). שנית, הטוען להשפעה בלתי הוגנת צריך להוכיח כי היורש המדובר נהג לפקוד את משכנו של המנוח פעמים רבות או שגר סמוך לו והיה בעל השפעה עליו. לאחר הוכחת מבחנים אלו פונה בית המשפט לצוואה ובודק אם עולה ממנה חשד להשפעה בלתי הוגנת (לדוגמה, במקרים שמתוך הצוואה משתקפים רצונותיו של הנהנה ולא רצונותיו של המנוח).

 

ההלכה הפסוקה קבעה ארבעה מבחנים להוכחת השפעה בלתי הוגנת על מצווה

 

תלות ועצמאות – המנוח היה במצב פיזי או נפשי קשה והיה תלוי באופן רב ביורש המדובר. תלות פיזית אינה יוצרת באופן אבסולוטי גם תלות נפשית. פעמים רבות אפשר לטעון בבית המשפט כי המצווה היה צלול בדעתו למרות נכותו הגופנית.

 

תלות וסיוע – הטוען להשפעה בלתי הוגנת צריך להוכיח כי בין היורש המדובר ובין המצווה התקיימו תנאים של תלות וסיוע. לדוגמה, המנוח היה תלוי בעזרתו של היורש המדובר כדי להגיע לבית החולים. עם זאת, לא כל סיוע עולה כדי השפעה בלתי הוגנת. היקפו של הסיוע והכוונות אשר עמדו בבסיסו הם עניין לבחינתה של הערכאה המשפטית.

 

קשרים של המצווה עם אחרים – אחת הדרכים הטובות ביותר להוכיח השפעה בלתי הוגנת היא הוכחת ניתוק קשריו של המצווה עם יורשים אחרים, תוך כדי בידודו מן העולם בתקופה האחרונה לחייו. הוכחת ניתוק קשרים בין המצווה ובין אנשים אחרים מלבד היורש המדובר יכולה להראות תלות של המנוח ביורש. ניתוק זה יכול להציג חוסר טוב לב מצדו של הנהנה.

 

נסיבות עריכת הצוואה – המבחן האחרון להוכחת השפעה בלתי הוגנת טמון בנסיבות הרלוונטיות של עריכת הצוואה. לדוגמה, מעורבות גדולה של היורש הנהנה בעריכת הצוואה (לדוגמה, היורש מקשר בין המצווה ובין עורך דין מטעמו אשר יערוך את הצוואה).

 

לסיכום, נשיא בית המשפט לשעבר אהרון ברק הגדיר באחת מפסיקותיו את החשיבות הרבה בקיום רצון כבוד המת: "במתח הפנימי שבין ה'גוף' (הטקסט של הצוואה) לבין ה'נשמה' (אומד-דעת המצווה), יש ליתן בפרשנות הצוואה, משקל מיוחד ל-'נשמה'. הטעם לכך הוא זה - האינטרס היחיד הראוי להגנה בצוואה הוא רצונו של המצווה".

 

יש לכם שאלה בענייני צוואות/ירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.


 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing