בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
עו"ד לענייני גירושין
גירושין ללא הסכמה - תביעת גירושין מהם גירושין ללא הסכמה? מהן עילות גירושין ללא הסכמה? כיצד ניתן ...
הלכת הגיל הרך, מהי? מהי הלכת הגיל הרך? כיצד משפיעה הלכה זו על סוגיות העוסקות בענייני ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
שינוי משמורת בעקבות אם אשר מתעללת בילדים מבחינה נפשית כיצד מגישים תביעה לשינוי משמורת כאשר האם מתעללת בילדים מבחינה ...
הכרה בבני זוג בתור ידועים בציבור למרות מערכת יחסים פתוחה האם בני זוג אשר מקיימים מערכת יחסים פתוחה נחשבים בתור ידועים ...
הפחתת מזונות בעקבות סיוע לאישה מצד ההורים אישה איננה מתפרנסת באופן משמעותי (4,500 שקלים בחודש) אך הוריה הינם ...

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הוא צו אשר קובע כי צוואה מסוימת היא בעלת תוקף משפטי מחייב. למעשה, אין די בכך שהמנוח הותיר אחריו צוואה. כדי לפעול לפי האמור בצוואה, הנהנים ממנהנדרשים להגיש בקשה למתן תוקף משפטי לצוואה מהרשם לענייני ירושה.

בקשה למתן צו קיום צוואה יכולה להיות מוגשת על ידי היורשים הנהנים על פיה או על ידי גורם אחר המעוניין בקיומה. למעשה, צו קיום צוואה הוא גושפנקה משפטית לכך כי האמור בצוואת המנוח תקף ויש לפעול על פיו. מלבד זה, צו קיום צוואה הוא צו אשר כוחו יפה כלפי כולי עלמא.


בקשה למתן צו קיום צוואה, כמו בקשה למתן צו ירושה, יכולה להיות מוגשת לרשם לענייני ירושה אשר ממוקם סמוך לאזור מגוריו של המוריש בעת פטירתו או לבית הדין הרבני באזור מגוריו של המוריש.
יש למלא את טופס הבקשה למתן צו קיום צוואה במלואו, ובקשה למתן צו קיום צוואה תהיה מלווה בתצהיר המאמת את האמור בבקשה.


בנוגע לצוואה, בקשה לצו קיום צוואה חייבת להיות מוגשת בצירוף עותק מקורי של הצוואה. אם שאין בידי המבקש העותק המקורי של הצוואה, הוא רשאי לפנות בבקשה נוספת ובה הוא עותר כי יותר לו להוכיח את הצוואה מכוח סעיף 68(ב) לחוק הירושה. סעיף זה קובע כי אם הצוואה המקורית הושמדה (בדרך או בנסיבות שאין בהן כדי לבטלה) או שאי-אפשר להציג את המקור, בית המשפט רשאי להתיר הוכחת הצוואה בדרך של הגשת העתק או באופן אחר.

 

אם המבקשים סבורים שהצוואה הופקדה זה מכבר בידי הרשם לענייני ירושה, עליהם לצרף לבקשתם העתק של הצוואה ולציין זאת בבקשה.

 

כיצד מגישים בקשה לצו קיום צוואה?

 

בקשה לצו קיום צוואה צריכה להיות מוגשת לרשם לענייני ירושה בצירוף המסמכים האלה:

  1. שני שוברי תשלום ששולמו בבנק הדואר.
  2. תעודת פטירה של המנוח ושל כל יורש אחר שנפטר - מקורית או העתק נושא חותמת "נאמן למקור" של עורך דין. באין תעודת פטירה יש להגיש בקשה נוספת להוכחת המוות.
  3. צוואה מקורית.
  4. הודעות לזוכים על פי הצוואה. יש לשלוח הודעות בדואר רשום לכל היורשים, ולצרף את ההודעות לבקשה עם אישור על משלוח ההודעות בדואר רשום.
  5. יפוי כוח – אם המבקש מיוצג על ידי עורך דין, עליו להמציא ייפוי כח מקורי או "נאמן למקור".
  6. שני העתקים של הצוואה לצורך הכנת צו קיום צוואה – ללא קשר לסטים המפורטים לעיל.
  7. יש להכין את הבקשה ואת המסמכים הנלווים בארבעה סטים: מקור ושלושה העתקים.

 

לעניין שוברי התשלום: שובר כחול משולם מעיד על תשלום אגרה בגין פתיחת תיק, ושובר כתום משולם עבור פרסום בעיתון. אפשר לשלם אגרות אלה באמצעות כרטיס אשראי (דרך שירות התשלום הממשלתי), על ידי הפקדת לחשבונות המתאימים בבנק הדואר או בדרך של תשלום בסניפי בנק הדואר (שוברים מתאימים נמצאים בלשכת הרשם לענייני ירושה בלבד).


המבקש חייב לצרף לבקשתו העתקי הודעות דואר רשום אשר נשלחו לנהנים מן הצוואה ואישור על תשלום משלוח זה. מלבד זה, מבקש רשאי לצרף לבקשה לצו קיום צוואה מכתבים מאושרים מטעם הזוכים המעידים שהם מודעים להגשת הבקשה.


במקרים שמוגשת בקשה לצו קיום צוואה עבור מנוח שלא היה תושב ישראל, על המבקשים מוטל לצרף מסמכים נוספים, כגון אישור חשבון בנק, נסח רישום מקרקעין בעניין מקרקעין שרשומים על שם המוריש, חוות דעת בנוגע לדין הזר (ופסיקתא) ותרגום נוטריוני לעברית של כל מסמך בשפה זרה (פרט למסמכים בערבית). מסמכים זרים מחויבים בחתימת קונסול ישראל במדינה שהונפק בה המסמך או בחותמת "אפוסטיל".

 

יש לכם שאלה בענייני צו קיום צוואה? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.
 

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing