בתיה אשורי, עורכת דין משפחה וירושה

לקביעת פגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו: 052-4545555

 

 

רחוב אחד העם 27, תל אביב
טלפון: 03-5608877
, 052-4545555

 

מאמרים בנושא דיני משפחה
דיני משפחה צור קשר גירושין מזונות ילדים רכוש צוואות וירושות ידועים בציבור משמורת הסכמים במשפחה סרטוני וידאו
מאמרים חדשים בנושא דיני משפחה
דמי שימוש ראויים מהם דמי שימוש ראויים? האם הצד אשר נותר לגור בדירה המשותפת ישלם ...
מזונות לגבר - מה אומר הדין הישראלי? ניתן לראות מגמת שינוי בפסיקת המזונות לטובת הגבר, אך נדגיש כי פעמים ...
בקשה ליישוב סכסוך בקשה ליישוב סכסוך הינה הליך אשר קיים בבית המשפט לענייני משפחה ...
שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה
פרידה בין זוג ידועים בציבור עם ילדים משותפים כיצד יש לבצע פרידה בין בני זוג ידועים בציבור אשר חיו ביחד בדירה ...
גירושין בין יהודי לבין נוצריה אשר מתגוררת באנגליה כיצד מתירים נישואין בין בני זוג כאשר הגבר הוא יהודי אזרח ישראלי ...
סירוב להתגרש מצד האישה - האם אפשרי כפיית גט? אשתי מסרבת להתגרש ומעוניינת בשלום בית. האם אני יכול לכפות עליה ...

הסכם ממון

בשנת 1973 נכנס לתוקפו חוק יחסי ממון בין בני זוג. מטרתו של חוק זה היא להסדיר את יחסי הרכוש בין בני זוג במקרים של פטירה או גירושין. חוק זה חל על זוגות נשואים אשר התחתנו מ-1 בינואר 1974. על פי החוק, אם בני הזוג מחליטים להתיר את קשר הנישואין ביניהם, יהיה כל צד זכאי למחצית הרכוש אשר נצבר בזמן החיים המשותפים.

 

בנכסים אלו אפשר לכלול מכוניות, תכניות חיסכון, קרנות פנסיה, בעלות על עסקים ועוד. בני זוג אשר אינם מעוניינים להחיל את הוראות החוק הנ"ל נדרשים להסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם בהסכם ממון. הסכם ממון הוא הסכם הצופה את העתיד, והוא ייכנס לתוקף בעת גירושין. 

 

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי הסכמי ממון הם הסכמים במשפחה אשר חייבים להיעשות בכתב ועליהם לקבל תוקף של פסק דין מטעם בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. עם זאת, הסכמי ממון אשר נערכים לפני הנישואין יכולים להיות מאושרים גם על ידי נוטריון. יודגש כי חתימה זו של רשות מוסמכת על הסכם הממון היא תנאי מהותי, ואין מדובר בראיה בלבד.

במילים אחרות, הסכם ממון אשר לא קיבל תוקף משפטי זה איננו מסמך מחייב אשר ניתן להסתמך עליו. במקרים אלו ינסה בית המשפט לבחון את כוונת הצדדים על בסיס רוח ההסכם, אך אין בסעיפיו כדי ליוות עילה לתביעת רכוש בין בני הזוג. לא זו אף זו, פעמים רבות אי-הבאת ההסכם לאישור הערכאה המשפטית יכול להעיד כי אחד הצדדים לא היה שלם עם ניסוחו כפי שנערך.

 

בהסכם ממון אפשר לקבוע כי רכוש כלשהו, בייחוד רכוש שצד הביא לנישואין, לא יאוזן בעת הגירושין. כן אפשר לקבוע כי בזמן הנישואין יצבור כל צד לעצמו בלבד את הזכויות והרכוש, וגם זכויות אלו לא יאוזנו בעת הגירושין.

 

בעת עריכת הסכם ממון מציגים הצדדים ראיות בנוגע לכל הנכסים והחשבונות אשר ברשותם, ולאחר סילוק החובות הרובצים על נכסים אלו מנוסח הסכם הממון. אי-הצגה של הפרטים או הסתרה של חובות או נכסים יכולות להביא לתקיפת ההסכם בעתיד ולביטולו מחמת עושק והטעיה.

 

עו"ד לדיני משפחה ממליצים על עריכת הסכם ממון. ידוע כי הסכמים אלו מונעים פעמים רבות התדיינות מיותרת בערכאות המשפטיות. עם זאת, מיותר לציין כי הסכם ממון הוא הסכם הטומן בחובו השלכות הרות גורל לצדדים, לעתים במרחק שנים מיום עריכתו. לפיכך עריכת הסכם ממון חייבת להיעשות בליווי צמוד של עורך דין מקצועי ומיומן בדיני המשפחה ודיני החוזים, וזאת על מנת לא להיחשף למצבים מסובכים ובהם ענייני ביטול הסכם ממון וכיוצא באלה.

 

הסכם ממון עלול ליצור אי-נוחות בין הצדדים, שכן הוא מעין מבחן לאהבתם ולהתחייבותם זה לזה. עם זאת, עורכי דין מומחים בתחום יכולים לערוך עבור הצדדים הסכם ממון מכובד ומאוזן, אשר שני הצדדים יוכלו לראות בו כמייצג אותם ומגן עליהם.

 

יתרונות הסכם ממון

 

להסכם ממון כמה יתרונות בולטים. ראשית, הסכם זה יכול להיות הוכחה לכך כי בני הזוג נישאים לא מתוך סיבות כלכליות שונות. במקרים שקיים פער כלכלי גדול בין הצדדים, עלול בהחלט להיות חשש כי בן הזוג השני מנסה לבצע "נישואין עסקיים". חתימה על הסכם ממון מניחה למעשה את הקלפים על השולחן, ומוכיחה לצדדים כי אכן הם מעוניינים להינשא ללא קשר לנסיבות כלכליות.

 

יתרון מהותי נוסף של הסכמי ממון הוא יכולתם למנוע מצבים של סחיטה מצד אחד מבני הזוג. פעמים רבות כאשר נוצרות מחלוקות קשות בין בני הזוג והצדדים מעוניינים להתגרש מנסה צד אחד להתנות את הגירושין בוויתור על זכויות כלכליות שונות. הסכם ממון מנוסח בקפידה יכול למנוע סחטנות זו ובתוך כך לאפשר את הכנסתו לתוקף גם לפני שניתן הגט הלכה למעשה.

 

אם מדובר בנישואין שניים עולה החשיבות של קיום הסכמי ממון. הסכם ממון זה נועד להיות שלדת מגן עבור זכויות הילדים מהנישואין הראשוניים וכן מדובר גם בהגנה על ירושתם בעתיד. בכל מקרה של נישואים שניים רצוי לערוך צוואה מלבד הסכם הממון.

 

יש לכם שאלה בענייני הסכם ממון? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 - ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

Powerd by traffico LTD Powerd by winner-marketing